A venit si ziua unui meci mai greu, cu stangacea Jil…

Fata nascuta la Barcelona care reprezinta Elvetia a demonstrat in ultima vreme ca este competitiva (a eliminat-o pe Anett Kontaveit), si meciul cu ea trebuia trata cu mare atentie. Locul 21 spune multe dar nu a scutit-o de un 0-3 inca de la debut. Asadar Simona s-a pus la adapost si chiar daca Jil a facut 2 ghemuri, scorul a ajuns repede la 5-2 dupa al doilea ghem la zero. Simona castiga setul cu 6-2 dar a avut ceva de furca in acest ultim ghem, fiindca Jil a avut doua mingi de break.   Scorul s-a datorat si faptului ca era primul meci impreuna si elvetianca nu stia jocul Simonei decat din ceeace a vazut candva din tribuna.

Setul al dioilea este mult mai echilibrat, inceput la serviciu de catrea adversara care s-a tinut bine pana la 5-5, conducand mereu cu un ghem facut la serviciu, dar acum Simona reuseste breakul dorit, asteptat si dupa ghemul alb cu care a egalat la 5.

Clasamentul live arata ca Simo este pe 14 si doar o victorie o desparte de locul 13.

Speram sa vina, chiar daca el va fi impotriva americancei Coco Gauff.