Acomodarea cu iarba a fost o reusita

Sezonul “verde” a fost asteptat cu nerabdare de jucatoarele noastre, iar pentru Simona si mai tare, fiindca dupa doi ani de absenta, dorea sa arate ca iarba e prietenoasa cu ea.Amintirea superbei finale cand o batea pe Serena a facut-o dornica de joc, inconjurata cu mare simpatie de spectatorii britanici.

Primul tur a fost incheiat cu o victorie clara, ucrainianca Lesia Tsurenko neputand sa-i faca fata. In primul set Simo a servit bine, a stiut ce sa faca cu mingea a doua. Inca nu se terminase jumatate din primul set si avea deja 15 winnere, Lesia nereusind sa faca fata jocului agresiv a Simonei. Romanca a lovit lung, neasteptat de adanc si si-a pregatit lovitura decisiva cu mare precizie. A fost un 6-1 fara drept de apel, desi nu o  data Simona a muncit serios pentru a lua cate un ghem.

Setul al doilea a inceput surprinzator, cu Tsurenko la carma jocului, reducandu-si numarul de greseli, fiind mai curajoasa.Simona surprinsa a pierdut primul sau ghem chiar la zero, si s-a vazut condusa cu 2-0 si 3-1.Au urmat doua ghemuri “vitale” si Simo reuseste sa egaleze la 3, si la 4, dupa care se impune cu 2 asi.

Asadar la Birmingham, Halep-Tsurenko 6-1, 6-4 si urmeaza Harriet Dart, beneficiara unui wildcard, dar mai ales a unei victorii surprinzator de clara cu Camila Osorio.