Adrian Ungur a castigat marele premiu de la Paris

adrian ungurLa Roland Garros se mai intampla si minuni!

In turneul masculin, reprezentantul nostru Adrian Ungur avea o misiune aproape imposibila, pentru a-si crea ocazia de a avea una cu adevarat imposibila!

Dupa tragerea la sorti putini ii dadeau vreo sansa lui Adrian de a-l rapune pe marele Nalbandian, este adevarat cam la apusul carierei, dar care are inca o valoare excelenta, o experienta teribila si este foarte greu sa-l invingi.

Semifinalist la Roland Garros in 2004 si 2006, argentinianul este acum clasat pe locul 40, castigand in cariera aproape 400 de meciuri, si cu siguranta 11 milioane de $, fost numar 3 in varf de forma, care este inca un mare campion.Cunoscator al tuturor tainelor zgurii ca orice sudamerican, Nalbandian este capabil si acum de victorii rasunatoare, este adevarat, poate in meciuri de 3 seturi. Acum la 30 de ani, i-a mai scazut energia si nu este chiar usor pentru el sa duca 3-4 ore de joc, la cel mai bun nivel.

Cu astfel de jucator a trebuit Adi sa se confrunte si a facut-o extraordinar, aducand din nou tenisul romanesc masculin pe buzele tuturor.

Marele castig al lui Adrian este si unul de imagine, creindu-si o prestanta meritata pentru ca de ani buni este foarte serios, linistit si departe de orice probleme extrasportive, asa cum ii sta bine unui barbat insurat. Victoria sa ii aduce insa un mare premiu, unul  imens si anume, in turul doi are dreptul de a se afla fata in fata cu marele Federer, prilej cu care ii dorim sa-si arate talentul si dezinvoltura, fara a avea decat de castigat, fiindca il va vedea o lume intreaga, iar noi vom fi foarte mandri.

Adi are uneori raul obicei de a se descuraja cand se vede condus, dar asta inseamna ca nici nu ar trebui sa se prezinte la un astfel de meci.El va trebui sa scoata cu aceasta ocazie cat mai multe realizari, cat ma multe ghemuri, si sa lupte ca si cum acesta ar fi ultimul meci al sau. Fiecare punct facut impotriva lui Roger trebuie sa-l considere ca o sarbatoare, indiferent daca va da imparabil sau elvetianul va gresi, si trebuie sa o faca la fel si la 0-0 si la 0-5(fereasca Cel de sus), pentru ca la urma sa iese demn de pe teren si marele sau oponent sa-l felicite!

Adrian a castigat primul set cu 6-3 si asta a fost cheia victoriei, fiindca l-a silit pe marele David sa o ia de la capat, avand deja povara a aproape o ora de joc. Chiar daca a pierdut setul al doilea, macar ca s-a intamplat sa fie un long set (5-7) si iata ca dupa alta ora de joc era la egal cu argentinianul, dar care nu era deloc fericit.Cum era si normal, constientizand ca ar fi putut avea doua seturi la zero, Adrian se mobilizeaza si castiga setul 3 cu 6-4, apasand pe umerii lui Nalbandian o misiune dificila de acum, desi a facut tot ce i-a stat in putinta ca sa egaleze pe tabela de scor.Cea mai frumoasa victorie vine dupa alt set lung, din nou 7-5, dar de data asta prospetimea lui Adrian si-a spus cuvantul.

Ce este foarte imbucurator este ca el nu s-a retras pe linia de fund, de unde era greu sa-l depaseasca pe Nalbandian, si a venit la fileu de nenumarate ori, facand 17 puncte din 26 de situatii, ceeace reprezinta un procentaj foarte bun in fata unuia din cei mai valorosi pasatori din circuit. Mai mult, Adrian a punctat direct mai mult, si a facut mai putine erori nefortate, servind eficient, si deasemenea castigand 3 break-uri fata de doar 1(unul singur) al adversarului sau.

Pacat ca acest meci nu l-a vazut o tara intreaga, fiindca desigur am fi constatat ca avem un jucator de clasa, care alaturi de Horia Tecau trebuie sa joace permanent in echipa de Cupa Davis a Romaniei, pentru a nu disparea in anonimat.Dar asta este o alta istorie…

Peste o zi de refacere si relaxare, Adrian Ungur il va intalni pe Roger Federer, elvetianul aflandu-se in mare forma.Sa ne spunem ca si Adrian este in mare forma, cum altfel, si pentru ca ingerul sau pazitor, am numit-o pe Liana ii va fi aproape, la fel ca si ea, noi cu totii ii vom transmite toata energia noastra pozitiva. Asa trebuie sa priveasca el meciul, pozitiv, si sa se fereasca de a gresi “neobligat”, facand un meci inteligent, care sa-i ramana in memoria lui dar si in cea colectiva.