Alexandra nu ne mai mira, castiga din nou la Kuala Lumpur si e in semifinala

piti cu trandafitirPuteam baga mana in foc ca Alexandra Dulgheru ca vastiga cu Julia Goerges, chiar daca nemtoaica este mai bine clasata decat ea. Julia are un joc destul de asemanator cu al Sabinei Lisicki, stil cu care Alexandra se impaca de minune, ea dand destule momeli dar si mingi plasate, si adversarele se pierd cu firea. Totusi Julia mai are si momente de joc asezat, si foarte puternic, dar loviturile sale sunt destul de izolate, fie cu retururi in forta, cu servicii ca din tun si puncteaza imediat. In raliuri Alexandra este superioara, putand si rezista si construi, iar atunci cand intra serviciul prim, nu ezita sa dea decisiv. Luciditatea ei in teren se vede atunci cand se apara si contrataca, cand poate pune o contrascurta, cand aplauda adversara care loveste foarte bine.Alexandra este o jucatoare cu mult fair play, care deja este in gratiile comentatorilor, chiar de limba engleza, care apreciaza si verbul ei din limba lui Will, dar si prezenta agreabila prin calm, decenta si incredere. Loviturile sale sunt variate, din toate unghiurile si daca nu-i dai decisiv nu faci punct, ba dimpotriva te trezesti preluata si pusa in spatele liniei de fund de unde nu mai ajungi la stanga-dreapta.Este o incantare sa o privesti, cu deplasare excelenta (Doamne ajuta), cu multa minte vizibila si din inaltul tribunei, cu inventivitate si munca, multa munca, dar victoriile nu se aduna usor ci cu efort., dar e dispusa…

Saltul la locul 80 este excelent si daca va prinde finala, va ajunge pe locul 72. Nu vad de ce nu ar ajunge in finala deandata ce adversara urmatoare se pare ca va fi Jarmila Gajdosova, pe care a invins-o deja anul acesta si care are un stil destul de apropiat cu al Juliei. Finala ar fi desigur asteptata cu interes fiindca Alexandra ar putea juca din nou impotriva Carolinei Wozniacki si sa arate ca meciul de la Doha a fost o intamplare de moment, ea fiind extenuata dupa meciurile anterioare.

In primul set Alexandra face breakul la 1-1, dar nemtoaica revine, Piti face din nou break in ghemul 7 si la 5-3 are doua mingi de set, pe care nu le rateaza ci nemtoaica le salveaza, o data cu serviciul si apoi cu un voleu superb de backhand cu evitare, ca baietii. La 5-4 Alexandra a servit pentru set, dar din pacate aici a jucat un ghem slab, s-a vazut egalata, apoi egaleaza si ea la 6 si s-a intrat in tiebreak.

Calmul Alexandrei a fost hotarator acum, ea facand prima un mini break, apoi din nou conducand cu 5-3 si cu 6-5, si la a 3-a minge de set totul se incheie, chiar daca Julia da un retur foarte bun, la care raspunsul Alexandrei este neasteptat si nemtoaica greseste. Setul a fost castigat pe merit, a fost controlat de Alexandra, care si-a stapanit eventualele frustrari dupa ce nu a valorificat cele doua oportunitati avute, si a ramas dispusa sa lupte in continuare

Setul al doilea se amana putin, pe ecran apare pentru prima oara un anunt “toilet break”, caldura este apasatoare, 33 de grade cu umiditate, arbitra nu le chiama pe fete, este si ea preocupata sa se racoreasca, fetele au un drum lung de parcurs pana la vestiare adr le convine, sunt mai linistite si setul se reia.

Din pacate Alexandra incepe greoi, isi pierde serviciul, dar revine la 2, dar din nou isi pierde serviciul si Julia se distanteaza la 4-2. Dupa o perioada mai slabuta, Piti revine la jocul precis, si va egala la 4 profitand si ea de un ghem cu 4 greseli nemtesti. Acum Julia pare nervoasa, vorbeste singura, pare chiar mai obosita decat Alexandra, asa ca de la 5-5 romanca face doua ghemuri la rand, care incheie meciul, cu Goerges care nu mai gaseste terenul, iar ea crede in victorie