Andreea Mitu obtine o victorie de valoare la BCR Open

andreea mituTurul intai la BCR open Romania ne-a prilejuit sa asistam la un meci frumos intre 2 tinere de mare viitor. Pe de o parte statea Andreea Mitu, romanca ce s-a remarcat anul acesta, jucand foarte bine la Timisoara, Prerov, Roma si numai,care face pasi seriosi spre suta doua si argentinianca Paola Ormaechea, acum pe locul 124, care are victorii la Simona Halep, Jelena Dokic, Katerina Bondarenko, Chanelle Scheepers, Bethanie Mattek, Mathilde Johansson si a luat set lui Venus Williams, care va implini la toamna 20 de ani. La prima vedere Andreea nu avea prea multi sorti de izbanda, dar pe parcursul meciului ea s-a stapanit din ce in ce mai bine, reusind sa se redreseze psihic dupa ce a pierdut primul set cu 2-6.

Setul al doilea nu incepe prea bine, parca era o prelungire a primului, dar de la scorul de 0-2, Andreea echilibreaza meciul si incepe sa conteze in joc.Tracul incepe sa se risipeasca, greselile se imputineaza si dand deseori o minge in plus peste fileu o va face pe Paola sa greseasca, mai ales din cauza preaplinului energetic de care dadea dovada. Andreea face cateva puncte de mare efect in special cu dreapta, minigile ei plate si lungi incepand sa puna mari probleme.Desi are destul ghinion, fileul scotandu-i in lateral doua mingi consecutive, ea reuseste sa produca pasinguri in diagonale scurte, retururi pe linie, egaleaza la 2 si serveste.Era un moment foarte favorabil, dar tocmai acum ea are din nou un punct de slabiciune  si facand cateva „cadouri”, este din nou condusa.Alearga dupa egalare si o reuseste cand Paola servea pentru meci, intrandu-se astfel in decisiv. Graba argentiniencei a fost pedepsita, si debusolarea ei se vede clar: pierde 2 ghemuri la rand si setul cu 5-7.

Setul decisiv incepe cum nu se poate mai bine si Andreea conduce cu 2-0, dar acum Paola devine mai atenta, se aduna si nu mai striga triumfator, realizand ca poate pierde meciul. Acum mi se parea ca Andreea incepe sa se resimta fizic, si este condusa din nou cu un break (3-4), dar reuseste rebreak-ul la zero, cu un forehand longline pe tusa, cu atac si backhand in diagonala si in special pentru ca Paola chemata in fata resuseste sa de un voleu direct in prelata din fundul terenului.

A fost semnalul ca razboinica argentinianca va ceda in fata stapanirii de sine a romancei.Victoria Andreei se contureaza prin contrepied-uri fie cu backhandul in lung de linie fie cu un forehand inside-aut, uluind-o pe Paola, careia cu siguranta ii incolteste gandul ca adversara sa este mai buna.La 4-5 , Paola se afla sub o mare tensiune, mai ales ca romanca va conduce cu 15-0, 30-15 si la prima minge de meci, argentinianca cedeaza cu un aut enorm.

Victoria Andreei Mitu este foarte insemnata si ii linisteste pe sustinatori care stiau ca anul trecut intrase in turul al doilea, invingand pe Cecil Karatancheva.Acum, in turul urmator ea va astepta probabil pe spaniola Laura Pous-Tio, cea care anul trecut juca finala turneului.Sa credem in Andreea, care astazi a jucat la nivelul locurilor 110, adica mai sus cu cca 100 de pozitii fata de cea oficiala.