Aventura din Ohio s-a terminat…

Meciul din turul al treilea de la Cincinnati a fost unul trist pentru Simona Halep, fiindca in ciuda unei replici peste puterile actuale (ma refer la starea ei fizica), nu a reusit sa stavileasca jocul foarte bun al americancei Madison Keys. Istoricul  intalnirilor dintre cele doua jucatoare arata o superioritate clara a romancei, care a castigat ultimele 5 meciuri directe, dar de data aceasta, fiind in suferinta , Simona a cedat la mare lupta. La un moment dat striga deznadajduita catre loja ei: “picioarele,picioarele,picioarele!” cele de care are atat nevoie in jocul ei, in stilul ei.Cand nu te poti baza pe piciorul stang, cel care impinge in momentul serviciului si este implicat in lovitura de dreapta si in alergari cu schimbari bruste de directie, apare o frustrare si nervi. Asa cum o cunoastem, Simona nu a cedat si 2 ore s-a luptat intai cu ea si apoi cu puternica sa adversara. Madison a facut un meci foarte bun, servind exceptional (10 asi si inca mai multe servicii care erau imposibil de returnat), alergand bine si lovind decisiv cand se vedea incoltita.Americanca a avut cifre superioare la toate capitolele si victoria ei nu se poate pune la indoiala. Simona a reusit doar 1 winner in primul set si vreo 3 in al doilea, ceeace a fost extrem de putin in fata unei jucatoare extrem de agresive si ajutata de anvergura.

Primul set a fost unul de cosmar, fiindca Simo a reusit doar 14 puncte, bazandu-se mai ales pe greseala adversa, si parca neancalzita a intrat greu in joc.Scorul de 1-6 nu a surprins, si nu se prevestea nimic bun in continuare. Totusi, Simona reuseste un break in ghemul al doilea si se distanteaza la 4-1 si avea serviciul. Din  pacate serviciile moi si o dubla greseala au facut sa pierda ghemul, si apoi inca unul, dar se aduna la timp si castiga setul cu 6-3. Decisivul a inceput greoi, a pierdut 3 ghemuri la rand, dar bataioasa cum o stim Simona reuseste ceeace doar ea mai credea, sa egaleze la 3, apoi la 4 si la 5. Ghemul 11 a fost unul foarte valoros daca ne gandim la tenisul jucat, dar doua servicii violente ale lui Keys rezolva ghemul. Speram si chiar credeam ca se va intra in tiebreak, pentru ca Simona a avut 40-0, dar gresind 5 mingi la rand, jucand moale sau fara sa controleze loviturile a pierdut ghemul, setul si meciul. S-a pierdut o batalie, dar razboiul abia acum se apropie.

Pentru Simona urmeaza 2 saptamani de pauza si ii dorim sa abordeze US Open cu incredere si cu sanatate deplina.