Barcelona plina de contradictii pentru Irina Begu

Irina Begu s-a deplasat la Barcelona cu mari sperante, taramurile spaniole aducandu-i noroc. Nu mai departe anul trecut, Irina se  remarca la Marbella, unde joaca excelent, face 7 victorii, inclusiv in fata Kuznetsovei, pana sa cedeze finala in fata Victoriei Azarenka.

Acum ar fi fost vremea sa-si apere punctele cucerite anul trecut, dar in cale s-a interpus italianca Sara Erani, jucatoare greu de depasit, datorita stilului defensiv foarte bine pus la punct.

In primul set s-a facut doar cate un break, si de aceea s-a ajuns la tiebreak, acest ghem decisiv atat de necrutator.Irina il pierde la 5, fiind doar la o minge de a schimba terenul la 6-6 si cine stie ce mai urma.

Irina a servit bine, a facut si 4 asi, si-a adjudecat clar ghemurile si a pus mereu presiune pe italianca, aceasta vazandu-se amenintata mai in toate ghemurile de tenacitatea romancei. In cele din urma Erani isi facea ghemurile, mai cu emotii, dar pana la urma tot le castiga.

In setul al doilea la scoruul de 4-4, Irina are minge de break, care era sinonima cu una de set, dar nu reuseste sa mai faca un punct de …aur . Italianca face 5-4, desi foarte bine putea fi invers si apoi se impune si pe serviciul Irinei, incheind setul.

Irina Begu – Sara Erani 6-7(5), 4-6, intr-un meci strans disputat, care putea fi chiar castigat, cu un pic de sansa si un pic mai multa incredere.

Irina a fost abatuta pentru infrangere, dar ar trebui sa fie multumita pentru jocul bun, fiindca partea goala a paharului este valoroasa de aceasta data.

Dupa nici 2 ore, Irina s-a aflat din nou pe teren, pentru a juca partida de dublu, chiar impotriva prietenei sale Ema Bogdan, care face pereche cu Alexandra Cadantu. Irina impreuna spaniola Lourdes Lino era favorita, doar ca meciul debuteaza cu un joc plin de curaj din partea mai tinerelor adversare. Elena si Alexandra reusesc sa castige primul set cu 7-5, dar cedandu-l pe al doilea cu 3-6. Supertiebreak-ul a avut ca si castigatoare pe Irina si Lourdes cu 10-6, dar abea spre final s-a facut diferenta.De aceasta data, victoria i-a apartinut Irinei, partea goala a paharului numindu-se scoaterea din turneu a doua romance, care nu s-au lasat deloc intimidate si si-au jucat sansa pana la urma.