Bine ai venit Ana, top 100 te astepta de mult…

Ana Bogdan a avut cateva ocazii favorabile de a patrunde in inalta societate, dar topul 100 nu a …primit-o.Iata ca acum, cu fast, in cadrul unui grand slem, Ana si-a facut prezenta in top si acum Romania are a 6-a fata intre cele mai bune ale lumii.Inainte de turneu Ana a facut o declaratie curajoasa, cum ca s-a pregatit bine si ca este increzatoare in ceeace priveste participarea la Australian Open.Poate la prima vedere declaratia ei parea usor hazardata, dar dupa cum a castigat intalnirea, scor 6-3, 6-2, cu ocupanta locului 11 WTA si culmea acum pe locul 9 live, Ana si-a meritat “biletul de intrare” si cine stie ce surprize minunate ne mai rezerva…

Cifrele statistice ale meciului sunt foarte incurajatoare.Asadar 12-5 la ghemuri, 1 as si doar 2 duble greseli fata de 4 respectiv 7 ale adversarei, 72-53 la puncte cu avantaj clar si la punctele castigate pe serviciu dar si la retur, cu o secventa de 8 puncte consecutive si 4 ghemuri la rand, nu mai lasa nici o discutie cu privire la victoria atat de pretioasa de azi. A fost o ora si jumatate in care Ana s-a simtit excelent, cu un tenis de clasa si care o va aduce si pe ea in lumina reflectoarelor la fel ca si peMihaela Buzarnescu, pe care poate sa o …urmareasca…

Dupa 3-3 in primul set Ana face breakul si apoi zadarniceste incercarea frantuzoaicei de a egala, salvand 3 mingi de rebreak si se distanteaza la 5-3.A dorit sa arate ca e stapana pe partida si a mai facut un break, la chiar prima ocazie, inchizand setul cu 6-3.

Nu credeam ca setul al doilea va putea fi castigat si mai clar, cu atat mai mult cu cat a inceput mai rau, Ana cedandu-si ghemul sau, dar apoi se dezlantuie, egaleaza si conduce, apoi mai face un break si inca la zero si ajunge a 4-1.Iata ca nu s-a oprit, dupa 4-2 se duce la capatul meciului cu alte doua ghemuri consecutive si termina autoritar cu 6-1. Minunata victorie, istorica pentru ea, si chiar daca Mladenovic strabate o perioada grea, poate si pentru ca este indragostita, dar acest motiv nu tine, fiindca si Ana si-a anuntat oficial partenerul de viata, doar ca ea astazi a fost mai lucida si si-a apropiat victoria pe merit si fara dubii.

Felicitari Ana! Succes in turul al doilea, in meciul cu Iulia Putintseva, o adversara valoroasa, dar intempestiva si haotica …uneori.