Cadantu si Burnett au facut o pledoarie pentru tenis

cadantuCine nu a vazut meciul din primul tur al BCR Open Ladies Romania are ce regreta, fiindca tenisul etalat a fost foarte frumos, cu puncte spectaculoase realizate si de o parte si de alta.Te lasai furat de frumusetea “’fazelor” si realizai ca cele doua sportive au dat tot ce aveau mai bun si respectau asistenta.

Victoria a apartinut Alexandrei Cadantu, dupa destule emotii, dar era de asteptat avand in vedere clasamentul jucatoarelor.Alexandra aflata de o buna bucata de vreme in jurul locului 80, a facut un salt calitativ notabil, si are acum aliura de jucatoare profesionista cu certe perspective.Adversara sa, italianca Nastassja Burnett, de 20 de ani, are un parcurs foarte bun in aceasta jumatate de an, cu victorii importante la jucatoare ca Arantxa Rus, Johana Larsson, Albertina Brianti, Sandra Zahlavova si in cele 6 luni scurse a facut un salt de 100 de locuri, fiind in prezent pe 135.Inalta si svelte, cu o conformatie asemanatoare ca si Alexandra, ea a oferit un tenis generos, lovind mai ales cu forehandul din tot trupul, cu mana parca zburand, cu o miscare iute pe teren si o buna intuitive a jocului.Alexandra , mai experimentata, i-a opus la inceput un joc mai sigur, folosind deseori forta adversarei, dar fructificand promt mai ales cu dreapta, toate ocaziile avute.Nu ne-am mirat ca s-a ajuns la 5-1 pentru Cadantu, dar ne-am mirat vazand ca ea ridica piciorul de pe accelerare si permite adversarei sa revina, sa egaleze, dup ace a salvat o minge de set.Este perioada in care Alexandra pune multe scurte, unele inspirate altele nu si apare spectacolul dar si tensiunea pe teren.Cadantu produce cateva mingi deosebite, mai ales un backhand in lungul liniei, o scurta imposibil de scos, dar si cu intampinari bine gandite atunci cand italinca vine la fileu.Setul se incheie cu 7-5 si ne-am asezat mai bine pentru cel de al doilea, care se anunta la fel de frumos.Ce nu ne-a placut a fost faptul ca initiative a luat-o italianca, ea conducand repede cu 3-1, chiar cu 5-1 si setul parea in oglinda cu primul, doar ca Alexandra nu a ajuns decat la 4-5 si nu a mai reusit egalarea.Trebuie sa aratam ca am avut si emotii cand Cadantu a solicitat interventia medicului acuzand o contractura la articulatia umarului drept, dar se parea ca masajul i-a facut bine si ea a continuat meciul.A fost un moment de cumpana, fiindca Alexandra nu reusea sa puncteze desi juca bine, dar intrebarea sa retorica:ce sa-i fac? avea raspunsul implicit: italianca juca perfect!A fost momentul calmarii ei acceptand provocarea , radicand si ea nivelul jocului si chiar daca setul se pierde cu 4-6, am vazut tenis adevarat.

Setul decisiv a fost la discretia romancei, care a profitat ca italianca a cam slabit fizic, dupa doua seturi disputate, destul de lungi.Greselile Alexandrei s-au redus vizibil, incerederea s-a instalat din nou si ne uitam la tabela de puncte care arata un 5-0 drastic dar pe deplin meritat.Setul se incheie cu 6-1, meciul este castigat cu efort, dar meritat.

Alexandra si-a depus candidatura la fazele superioare ale turneului, poate chiar la castigarea lui.