Cat a rezistat fizic, Irina Begu a fost egala Victoriei Azarenka

begu mare la madridSunt meciuri in activitatea unor jucatoare care au o insemnatate aparte, putand sa arate stadiul la care ele au ajuns, locul real in clasament chiar daca pe moment nu-l ocupa, un fel de examen ce poate face limpede continuarea unui drum deschis sau sa-l tulbure cu incertitudini. Cand examinatorul a fost sau este in varful erarhiei, rezultatul este credibil si de notat.

Irina Begu s-a intalnit intr-un meci de acest fel cu fosta lidera mondiala si castigatoare de turnee de mare slam, bielorusa Victoria Azarenka, care acum 3 ani era prima in circuit si nimic nu anunta detronarea ei. A fost sa vina cateva accidentari si chiar lipsa la apel luni in sir, care au coborat-o drastic, dar care a revenit cu dorinta de a reface terenul pierdut. Ea s-a dovedit acum mult mai relaxata, mai pozitiva si are un antrenor calm, doar il cunoastem pe Wim Fissette fostul “aliat” al Simonei Halep, si fac treaba buna. Victoria a invins la Madrid pe Venus Williams si a fost intrecuta de Serena in 3 seturi din care doua castigate de americanca la limita, in tiebreakuri. Am tinut neaparat sa arat ce fel de adversara a avut Irina, si la fel trebuie sa spun ca ea a jucat de la egal cu marea campioana, pana in decisiv, pana cand rezerva fizica i-a permis. Am urmarit-o cu cea mai mare atentie, mai ales dupa ce Martina Navratilova a avut doar cuvinte de lauda la adresa ei, si am redescoperit-o ca o sportiva extrem de serioasa, dedicata tenisului in linie, cu lovituri plate si puternice cu arme de temut de pe ambele parti ale terenului si cu un serviciu de valoare. Irina si-a imbunatatit “parerea despre ea”, devenind increzatoare in tot ce face, fara sa cedeze nici un moment, jucandu-si sansa cu eleganta stilului ei, cu mingi puternice, dar si cu o tehnica evidenta.

Intrand in joc cu o usoara crispare, Irina isi pierde ghemul inaugural, dupa care alearga dupa egalare, impingand mingea mai lung si cu servicii plasate.In ghemul 6, Irina reuseste breakul, profitand de doua greseli ale Vicai dar si reusind un rever “luminos” in lung de linie si mai ales ca prinde o scurta si pune contrascurta in unghi imposibil pentru Azarenka. Era 3-3 si ziceam ca meciul incepe din nou, dar Irina isi pierde imedit ghemul fiindca adversara da niste retururi formidabile, si zau ca cele din top 10 o vor avea alaturi cat de curand. A fost o perioada in care gandeam ca ambele jucatoare presteaza un tenis peste valoarea locului din clasament si chiar daca Vica a castigat setul cu 6-4, Irina a adunat 14 puncte directe fata de doar 11.

Setul al doilea nu difera mult de primul la debut fiindca Azarenka face breakul repede si se duce la 3-1. Acum Irina care parea apasata de scor incepe sa joace tot mai bine, se tine scai de adversara si incearca egalarea, tocmai cand bielorusa servea pentru meci. La acel 4-5, imi trecea prin minte ca Irina a facut cele 8 ghemuri pe care le-a facut si Wozniacki in turul anterior, doar ca de acum Irina mai face 3 ghemuri si setul. A venit si Adi Cruciat la coaching si i-a recomandat sa se miste mai mult, sa puna presiune pe serviciul al doilea al adversarei, care a inceput sa fie superficiala si sa greseasca. In ciuda opozitiei Vicai, care dorea sa inchida meciul neaparat, fiind si foarte tarziu, Irina reuseste egalarea la 5, cu un forehand fabulos in cros, si cu un pasing perfect. Irina serveste minunat si face 6-5, dupa care face si breakul profitand de nervii bielorusei care greseste nefortat in serie, dar si folosindu-se de un pic de noroc, la mingea de set lovind moale dar cu un lift suficient ca minge sa cada dincolo, de pe banda .

Setul decisiv incepe bine, cu ghem pentru Irina care castiga al cincilea la rand, dar din pacate nu s-a mai putut face mai mult, Vica avand resurse sa ridice nivelul de joc, sa se unga cu o alifie gen Venoruton, care incalzeste suplimentar musculatura, iar Irina cred ca a considerat ca setul castigat a fost suficient. Energia a cam parasit-o si scorul scris pe foile arbitrei a fost Begu-Azarenka 4-6, 7-5, 1-6.

Dupa Madrid si Roma, unde chiar a jucat bine, Irina poate lua o pauza binemeritata si va avea cu siguranta locul de favorita la Roland Garros, unde s-ar putea din nou sa se impuna ca una din fortele circuitului.