Cat de greu este tenisul dupa o pauza de o luna de zile…

Multe jucatoare impartasesc aceasta regula nescrisa, iar noi suntem de acord fiindca Simona a demonstrat de multe ori ca totul este real. Dupa semifinala de la Wimbledon, Simo a fost prin vacanta, s-a relaxat, a facut bai in mare si cica s-a antrenat serios.Nu stiu ce a insemnat acest “serios” dar am vazut o tara intreaga si publicul de la Washington ca jocul ei este foarte nesigur, plin de greseli (33 intr-un singur meci) si s-a chinuit efectiv ca sa castige. Desigur ca adversara ei de astazi, moldoveanca Cristina Bucsa care reprezinta Spania nu a pus-o prea des in dificultate, dar a primit cu bucurie darurile romancei reusind si ea 16 puncte directe uneori chiar de efect. Meciul s-a incheiat cu 67-49 puncte pentru Simo, dar  Cristina  a adunat si ea 3 breakuri, castigate cu autoritate. Ea se afla pe pozitia 123 si in mod normal nu avea cum sa aspire la victorie, dar astazi s-a descurcat bine in fata Simonei care va trebui sa-si ridice serios nivelul de joc, daca doreste sa ramana in turneu. Adevarul este ca mai slab nu are cum sa joace…

Meciul incepe normal, cu Simona reusind imediat un break dar se va face rapid egalitate la 2, Cristina atragand atentia ca nu a venit pe teren sa faca doar figuratie.Abea acum Simona isi ia rolul in serios si se desprinde la 5-2 si castiga primul set cu 6-3. Ne gandeam cu totii ca semnalul de alarma fiifnd tras va urma un set scurt si clar, doar ca dupa un 5-2 normal se ajunge la un 5-5 neverosimil. Abia acum Simona se arata hotarata sa inchida meciul cu cea de a doua racheta fiindca pe prima se pare ca a distrus-o de nervi. Asadar dupa 1 ora si 23 de minute s-a consemnat scorul de 6-3, 7-5, un meci urat, cu doar cateva realizari, dar cu 63 de erori nefortate in total.Cred ca ati inteles ca Cristina a gresit doar de 30 de ori adica mai putin decat super jucatoarea din fata ei.

Meciul urmator va avea loc miercuri cu invingatoarea dintre Madison Brengle si Ana Kalynskaia, si se anunta mult mai dificil.