Cat pe aci sa fie un turneu ratat…

Tennis – WTA Premier – Aegon International – Devonshire Park Lawn Tennis Club, Eastbourne, Britain – June 27, 2017 General view as rain stops play Action Images via Reuters/Matthew Childs

Primul si ultimul turneu pe iarba inaintea Wimbledonului la care Simona a ales sa joace, cel de la Eastbourne de  pe litoralul englez, cel atat de ploios, a fost aproape de a fi ratat.Dupa 2 meciuri extrem de solicitante, in care marea noastra campioana a fost in dificultate, condusa de fiecare data cu set si fiind obligata sa revina si in decisiv.Simona a aratat lumii de ce este atat de iubita peste tot, fiindca oamenii de pe toate merdianele au vazut in ea o luptatoare teribila, care nu se lasa, chiar si cand se afa in situatii grele, socotite de unii insurmontabile. Poate ca mentalul Simonei este usor afectat de ratarea de la Paris, poate ca jocurile pe iarba au creeat un handicap fata de fetele care joaca de cateva saptamani pe aceasta suprafata, dar in cele din urma, ca undelemnul, valoare fetei noastre s-a ridicat la suprafata si a avut castig de cauza.

In turul al doilea in fata chinezoaicei Ying-Ying Duan, Simona a facut fata unei canonade teribile pentru ca aceasta fata de 186 cm, i-a creeat multe necazuri si a atacat-o de cate ori a putut.Din pacate, Simona nu a atacat nici cand a putut si s-a complacut sa joace retrasa, doar ca fata de pe locul 64 nu avea de gand sa greseasca. La fel ca si finala de la Paris, adversara s-a aflat in zi buna si a jucat incredibil de bine, lovind din toate pozitiile si puncand.A fost un meci greu, pe care Simona l-a trecut greu, dar totusi l-a castigat cu 3-6, 6-3, 6-2, fiindca a inteles ca trebuie sa puna presiune pe adversara. Cu astfel de juctoare care joaca totul sau nimic trebuie sa iei avans ca sa le tai avantul si sa le copleseti.

In turul urmator jucat in aceeasi zi, din cauza ploii, Simona a intalnit-o pe bulgaroaica Pironkova, cea care s-a cam distrat cu Monica Niculescu(6-0, 6-4) si care agreeaza iarba.Simona a jucat destul de apatic si neglijent in primul set si chiar daca a avut 7 mingi de set ( sapte) a reusit sa piarda setul in tiebreak. A urmat o revenire dar care nu a fost neaparat pentru ca adversara a cazut sau s-a predat, ci pentru ca Simona si Cahill au gasit calea spre victorie, care au dus-o in sferturi acolo unde s-a calificat si Kerber. Lupta pentru locul 1 WTA continua…

Halep –Pironkova  6-7(6),7-6(4), 7-5, dupa 2-4 in decisiv…E greu pe iarba…

Sa ne gandim la ziua de azi, fiindca mai jucam si cu Caro Wozniacki…Greu….