Ce bine ca n-am blamat-o pe Alexandra Cadantu

Alexandra CadantuIn primul tur la Barcelona, jucatoarea romana de tenis Alexandra Cadantu, avand un clasament net superior adversarei sale, ucrainianca Yulia Beygelzimer, a fost invinsa la mare lupta. In timpul meciului si dupa, ma tot gandeam ce buna oportunitate a scapat Alexandra de a aduna 30 de puncte WTA atat de necesare. Meciul, mai ales in setul al doilea a fost dramatic si ma tot miram cum de adversara sa este atat de tare psihic? Probabil pentru ca nu avea nimic de pierdut si a jucat mai relaxata si i-au reusit mingi de mare importanta in economia jocului.

Primul set, 6-3, nu a prea avut istoric si s-a incheiat cu un ghem alb, tocmai cand Alexandra avea ultima sansa sa ramana in set si sa faca break-ul. Adversara sa a fost foarte sigura pe ea si cand a inceput cu break setul al doilea, sperantele noastre incepeau sa se naruie. Ucraineanca a condus cu 3-1, desi Cadantu a avut sansa break-ului, luptand si pentru egalare de trei ori, dar in cele din urma s-a facut 3-1 si chiar 4-1.

Pe serviciul Yuliei, Alexandra are o tresarire de orgoliu, lupta in continuare si reuseste sa reduca scorul la 2-4, facand in fine a doua minge de break din cele 11 avute! Adversara sa, mai linistita, a realizat 4 break-uri din 5 posibilitati, aratand o eficienta deosebita. Desi a servit cam mereu cu a doua minge, care desigur era atacata, a mai facut si duble greseli, Alexandra castiga ghemul si scorul se mai “infrumuseteaza”: 3-4. Speriata de ce se intampla, Yulia mai pierde un ghem pe seviciul sau, chiar la zero, si dupa un alt ghem normal, Alexandra conducea deja cu 5-4. A fost o perioada excelenta, ea facand 12 puncte din 15 posibile, rasturnand scorul. Acum puteam sa bag mana in foc ca va lua setul mai ales ca s-a agatat de fiecare minge si a condus in ghem. Cadantu a avut apoi si 3 mingi de set, dar nu-l poate face si se ajunge in tiebreak, care incepe de la 0-4 !? si care nu a mai putut fi salvat.

Cadantu – Beygelzimer  3-6, 6-7(4) si numele ucrainiencei trebuie tinut minte!

Se pare ca Alexandra nu a facut un meci slab, deandata ce Yulia, in turul urmator a invins-o pe celebra Flavia Pennetta, cu 6-2, 6-7(5), 6-4, dupa ce a revenit in decisiv de la 0-3! “Isprava” Flaviei (locul 24 pierde la locul 204) este cu mult mai mare decat a Alexandrei, asa ca pe Titi o iertam.