“Copilul” aradean alaturi de mai marii lumii la Melbourne

copilIn calificarile de la Australian Open, Marius Copil a reusit una dintre cele mai frumoase performante din cariera, castigandu-si locul pe tabloul principal.Nu a fost deloc usor, fiindca in cele 3 meciuri s-a dovedit a fi nevoie de depasirea unor obstacole de seama.In primul rand aradeanul a trebuit sa castige meciul cu interiorul sau, deoarece castigurile si nu ma gandesc la cele financiare care revin jucatorilor de pe tabloul principal sunt deosebite.Perspectiva devine frumoasa, respectul din partea viitorilor adversari devine si el benefic, dar cum spuneam, emotiile uneori sunt greu de stapanit si pot coplesi.

Cele 3 victorii i-au adus un salt de 15 locuri, dar mai ales si-a demonstrat siesi ca este capabil de a urca spre prima suta daca isi sporeste increderea.Marius are lovituri foarte bune, si inca este capabil de progres. Serviciul sau este extrem de puternic si asii sai nu mai mira pe nimeni, forehandul adanc, iar backhandul sau cu o mana nu e doar elegant, ci si eficient.Poate s-ar cuveni sa-si sporeasca mai mult atentia la antrenamente asupra slice-ului, care mai ales cel de peste umar se duce prea lung.Marius este puternic, inalt, dar acest gen de lovitura necesita si precizie, finete si mana relaxata.In ultimul meci cu australianul Omar a cam facut cadouri de pe reverul slice, uneori chiar in momente importante, lovituri care trebuiau evitate mai ales ca adversarul era stangaci.Cheia meciului cu Omar Jasika, un adolescent de 17 ani, a constat-o primul set, care odata castigat a simplificat lucrurile.Teribila galerie a colegilor de liceu ai australianului s-a stins si ea, cu totii dandu-si seama ca nu pre mai era nimic de facut.Marius juca din ce in ce mai relaxat si a venit mai des la fileu, punand presiune pe reprezentantul gazdelor, care avea cam mult de recuperat.Setul s-a decis la tiebreak, cand la 4-4 Omar Jasika a facut dubla greseala.Marius a facut imediat un punct cu serviciul si apoi a castigat cu 7-5. Setul a durat 51 de minute si Marius a condus cu 7-2 la asi, a fost superior cu 18-6 la puncte direct castigatoare.Setul doi s-a scurs rapid, 6-2, si asa se face ca avem si in acest an un reprezentant pe tabloul mare, acolo unde sunt cei mai buni 128 de jucatori ai momentului.

In primul tur, adversarul sau va fi redutabilul spaniol PabloAndujar, pe care il cunoastem de la Bucuresti, cand pierdea finala cu neamtul Mayer, dar a aratat un tenis complet, chiar incantator prin tehnicitatea sa. Sa credem din nou in steaua lui Marius, dar sa creada si el!