Cu Sorana plecata, Romania – Austria 1-2

ralu lla eilatDe ce ne-a fost frica nu am scapat, la meciul de dublu din ziua precedenta, cand le-am facut cadou victoria urmaselor lui Suleyman magnificul, Sorana a fost cea care a cauzat retragerea de pe teren.In aceasta situatie, astazi am aliniat echipa Raluca Olaru si Cristina Dinu, care evident vor juca si la dublu.Dupa primul meci in care Cristina a pierdut din nou, de data asta la o fata clasata cu 130 de locuri mai slab decat ea.Iata ca si in Fed Cup la fel ca si in Davis Cup, clasamentele nu mai conteaza.Mai trist este faptul ca Cristina nu s-a regasit in nici o partida si sunt sigur ca jocul ei o ingrijoreaza la fel ca si pe antrenorii de la Academia 2000 unde coordonator este maestrul Sever Dron.Voi incerca sa iau legatura cu Domnia sa pentru a afla ce se intampla cu Cristina…

Sorana s-a simtit bine la Eilat si  a castigat ceeace era de castigat (evident ca pe Aga Radwanska nu o poate inca bate) dar retragerea de ieri poate fi pusa pe seama faptului ca  era asteptata la Doha pentru a participa la Qatar Open, turneu cu premii mari dar mai ales cu puncte importante care se atribuie.Chiar nu mai conta daca ne clasam pe locul 9 sau pe 11…

Acum cand scriu aceste randuri suntem in pauza dintre cele doua meciuri de simplu si sper ca Raluca sa faca o figura frumoasa, si sa castige in fata Nicolei Rottmann care si ea are un clasament asemanator cu al coechipierei sale.

Timpul trece, meciul a inceput, dar Raluca nu se descurca si e deja condusa cu 3-1 adica este  un brak intre jucatoare.Din pacate scorul devine 1-5 si nimic bun nu se intrezareste. Ce prapastii spun: Ralu recupereaza ghem dupa ghem face si ea doua break-uri si 5-5, 6-6. Iata ca avem un set, fiindca experienta si-a spus cuvantul si Raluca a castigat tiebreak-ul. Ea se linisteste, si castiga setul al doilea fara probleme, cu 6-1.Sperantele cresc, Cristina Dinu nu poate face din nou un meci slab, si totusi pierdem meciul de dublu si cu acesta intalnirea.

Macar ca Sorana  a plecat la timp catre Qatar. Ce mai conta un loc in plus sau in minus in  clasament, cand majoritatea fetelor noastre sunt accidentate, ba mai mult am aflat ca si Mihaela Buzarnescu urma sa se opereze de meniscul stang. Sa ne linistim sa asteptam inca un an si speram sa fie “bedzie dobrze”, adica va fi mai bine, in limba celor doua fete care ne-au “linistit” in ceeace priveste promovarea.