Cum necum, Irina Begu e in semifinala la Moscova

Nu aveam temeri ca Irina va pierde meciul cu Vera Lapko si totusi a fost la un pas de a fi eliminata din turneu.Bielorusa, de care cu siguranta ca vom mai  auzi a reusit sa castige setul al doilea si apoi sa aibe avantaj si serviciul in decisiv, dar s-a pierdut in fata unei jucatoare mai experimentate si a pierdut…Ce a aratat bielorusa se va vedea in  timp si nu peste ani ci in viitorul apropiat, fiindca Vera Lapko este extrem de talentata, inalta si puternica, serveste ca din tun si are o dreapta care nu vrei sa o primesti.Irina am jucat bine dar a capotat pe la mijlocul “efortului” si a lasat initiativa adversarei care dupa ce a castigat setul al doilea, numai ea stie cum a ajuns sa serveasca si pentru meci si doar cateva naivitati si cateva greseli cauzate de riscuri foarte mari, a facut-o sa nu castige.

Faptul ca Irina a castigat ii da un motiv in plus sa gandeasca la faptul ca sezonul se termmina prea repede, si nu a reusit sa se redreseze decat la final.

Semifinala Irinei este importanta, este totusi un Premier, si chiare daca nu ne aducem aminte ca acum doi ani a juvcat finala la Moscova, jocul ei a corespuns mai ale in partida contra Sevastovei, din turul al doilea.

Acum se va duela cu Kasatkina si cum ea se mobilizeaza in meicurile tari cine stie, poate va prinde din nou finala.

Irina castiga la pas primul set cu 6-3, cu joc solid si cu reglarea contrelor a teribilele forehanduri ale bielorusei, si apoi a condu cu 4-2 si serviciul, dar s-a blocat teribil pierzand 4 ghemuri la rand si setul.Adevarul este ca adversara a jucat perfect aceste ghemuri si aveam temeri pentru decisiv.Irina a condus rapid cu 3-0 dar a cedat initiativa si s-a vazut nu numai egalat ci si condusa cu 4-3si abea cu un efort de vointa a facut 4-4, adica rebreak, dar a cedat din nou. Bielorusa a condus cu 5-4, a servit si spectrul eliminarii a facut ca Irina sa se adune  total si sa egaleze apoi sa conduca cu 6-5, si sa stea la panda pentru un break decisiv. Acum bielorusa a jutat-odecisiv, a lovit fileu de cateva ori si meciul s-a incheiat.

Begu – Lapko, 6-3, 4-6, 7-5 si in semifinala  apare Kaatkina…