Danke Angelique Kerber

O lume intreaga stie cum joaca lidera mondiala si tot aceeasi lume stie de ce este in stare atunci cand este solicitata si obligata sa joace la un nivel ridicat.Putini am stiut de ce este capabila nemtoaica Angelique Kerber care a venit anul acesta in top 10, care s-a remarcat anul trecut odata cu meciurile de la US Open ( cand a scos-o din turneu pe Monica Niculescu si ea in mare forma atunci) si a jucat sferturi de finala.Kerber a reusit impotriva Victoriei cel mai bun meci al carierei si impreuna cu aceasta au facut cel mai frumos si mai valoros meci din acest an.Realizarile celor doua jucatoare au fost de nota maxima si inclestarea la fel, victorioasa fiind posibil sa fie oricare dintre ele.Aceasta a fost sa fie bielorusa dar si nemtoaica a avut la un moment dat 2 mingi de meci legate.Am vazut raliuri lungi superbe, cu mingi puternice dar si cu cap trimise peste fileu, cand fiecare gasea rezolvari inspirate si finalizari spectaculoase.Potentialul Angeliquei este enorm si cu siguranta ca nu se va lasa asteptata ascensiunea ei, inca mai sus. Stangacea Kerber s-a intrecut pe sine jucand un tenis incantator si facand fata cu brio tacticii demolatoare a Victoriei care isi preseaza adversarele cu lovituri lungi dar mai ales alerte, incat abea ai timp sa mai respri. Am asistat la ghemuri foarte lungi de 11 si 13 minute, cu deplasari fulgeratoare pe distanta de cca 10 m, cu decizii instantanee perfect corecte, pasinguri de calitate, doua tiebreak-uri impartite, unul terminat cu 13-11 !!, doua mingi de meci salvate de Victoria( nu ratate de Angelique) la capatul unor puncte care te tinea cu respiratia taiata, incat la un moment dat m-am transformat in simplu spectator si admiratia m-a impiedecat sa mai notez ceva.La 2-2 in setul decisiv am vazut o statistica uimitoare in care se arata ca Vica a alergat 2 km, iar Angelique 3 si nici una nu parea ca si-a epuizat resursele.

Nici celelalte doua meciuri ale zilei nu au fost lipsite de un anumit dramatism, dar acesta a fost pur si simplu un regal.Astazi Kerber va juca din nou, cu Li Na si nu stiu cum se va fi recuperat fiindca efortul depus a fost exceptional atat fizic cat si mental.La final ea gasit resurse sa zambeasca si sa se opreasca la cei care ii solicitau autografe…Acest meci este intradevar unul didactic pentru copii si nu numai, tuturor celor care joaca tenis, iar celalalt, intins tot pe 3 seturi si tot peste 3 ore de joc, dintre Sharapova si Radwanska nu a fost o pledoarie pentru tenis decat din partea polonezei care joaca incantator si stie contracara mai bine ca oricine bombardamentul rusoaicei.

A fost sa fie victorioasa Maria, pentru doar cateva puncte diferenta, dar Agnieszka putea la fel de bine sa aibe pretentii la victorie si mult timp cu totii am crezut ca se va intampla asa. Dupa primul set castigat de poloneza ne-am adus aminte de finala de la Miami cand Agnieszka a speculat perfect erorile aparute in jocul fara control al rusoaiei si a pedepsit-o in mod admirabil.Pana spre final Maria a fost destul de preocupata de jocul sau care producea multe puncte pentru adversara si a avut perioade de debusolare, timp in care nici ea nu prea mai credea ca poate castiga.Agresivitatea dusa la paroxism era motivul unui consum nervos extraordiar si chiar emotia eventualei rusini razbatea uneori.Distrugerea rachetei era mereu in mintea ei dar nu a primit nici un advertisment, doar eram la o gala.Setul al doilea a fost castigat de rusoaica dar parea mai mult smuls decat meritat cu adevarat. Radvanska cu tehnicitatea ei ne-a incantat cu scurtele sale cu anticipatia unica si cu deplasarea usoara ca a unei plutiri, fiind mereu acolo unde trebuia sa fie.Nu o sa ne saturam niciodata sa o privim! Ea a cedat abea in ghemul 11 cand a comis doua erori nefortate ( oboseala isi spunea si ea cuvantul) lasand break-ul adversarei.

In primul meci al zilei, Serena Williams a trecut de Li Na, cu destula dificultate, jucand destul de dezlanat si chiar apatic pe alocuri, recunoscand si ea ca trebuie sa faca mai mult de acum inainte.Chinezoaica a jucat destul de solid in primul set si l-a pierdut la tiebreak, dupa ce a condus cu scorul de 4-1, pierzand apoi contactul cu adversara dar nu fara sa-i puna destule probleme.In primul set s-au facut 7 break-uri in primele 11 ghemuri!, si asta destul de surprinzator avand in vedere ca jucau doua dintre cele mai redutabile jucatoare la serviciu.

Scorurile inregistrate : Azarenka-Kerber 6-7(11), 7-6(2), 6-4; Williams –Li Na 7-6(2), 6-3; Sharapova – Radwanska 5-7, 7-5, 7-5.

Dupa cea de a doua zi, Serena si Maria au deja calificarea in buzunar, urmare a doua victorii si setaverajul foarte bun asa ca problema se pune doar pentru stabilirea a celorlalte doua semifinaliste. In grupa rosie, mai mult ca sigur ca Azarenka se va califica, putand castiga in fata lui Li, iar in grupa alba, dupa retragerea Petrei Kvitova ( a acuzat o stare febrila), cele mai mari sanse se pare ca le are Radwanska dar numai dupa ce se va impune in fata australiencei Samantha Stosur care poate si ea sa faca astazi o victorie.Daca se va intampla asa, inseamna ca fetele din careul de asi isi vor fi respectat statutul

Meciurile de astazi sunt in ordine: Kerber-Li, Azarenka-Williams si Stosur-Errani. Primul meci se pare ca va fi de palmares, al doilea are darul de a stabili cine o va evita pe Sharapova, iar ultimul poate sa o introduca in calcule pe Samantha. Cine poate sti?