De nerecunoscut, Irina Begu rateaza o sansa unica la Paris

begulicaSa te califici stralucit in optimile unue mare slam si apoi sa pierzi inexplicabil in fata unei adversare aflata dincolo de locul 100, este chiar greu de crezut.Dupa ce am laudat-o pana la superlativ pe Irina, si am facut-o pentru ca merita, dupa 3 victorii frumoase a “reusit” sa ne intristeze in asa hal incat ne punem intrebarea care este adevarat fata a jucatoarei nostre, cea din primele 3 runde sau ce de astazi?

Chiar daca adversara a reusit 3 victorii incredibile la Pliskova, Vesnina si Kvitova nu o vedeam deloc in stare sa treaca si de Begu.Nici chiar cand a facut break la 2-1 si nici cand a castigat primul set nu credeam ca Irina sa nu se”trezeasca “ si sa joace macar la jumatate din capacitatea ei. Ar fi fost suficient…Mare pacat, ocazia ratata nu se va oferi prea des, poate chiar niciodata (vezi soarta Soranei sau a Andreei la Roland Garros), si atunci cum sa joci in asemenea hal, gresind in serie, ajutand adversara sa faca puncte nesperat de usor.Americanca a reusit un punct adevarat abea dupa vreo un sfert de ora, in rest a adunat ce risipea Irina…Shelby, locul 108 in lume face turneul vietii, dar adversarele ei s-au batut singure si nu e vina ei, desi nu prea are lovituri cine stie ce, doar ca e rabdatoare si se misca bine in ciuda aparentelor. Irina i-a dat mai mereu la mana, nu a incercat deloc sa destabilizeze regularitatea americana care fara gluma aduna ghem dupa ghem.Setul al doilea a inceput mai bine si dupa 2-0 pentru Irina care arata o schimbare de joc dar si de limbaj al corpului, speram sa vedem in fine pe adevarata Irina Begu. Nu a fost asa, fiindca Shelby a facut 4 ghemuri la rand in maniera primul set, care ne-a adus in prim plan gesturi de lehamite din partea Irinei, care chiar are la ce se gandi inainte de a uita acest cosmar.Egalarea la 4 a fost doar un simplu foc de paie, fiindca Irina a pierdut doua ghemuri capitale si in loc de set decisiv a fost 6-3, 6-4 pentru Shelby Rogers.

La final, americanca extrem de sportiva (a si apludat la un moment dat o lovitura a Irinei) s-a prezentat la fileu cu o mina stanjenita de parca se rusina ca a castigat…Sa o urmarim in continuare, mai ales ca a urcat 49 de locuri!!! ajungand pe 59, Irina in schimb putea ajunge pe …24.