Demonstratie de forta pentru al 13-lea trofeu al carierei

gata!Nimeni, dar absolut nimeni nu se indoia ca Simona Halep nu se va incununa la Bucuresti, dar nimeni nu se putea gandi la scorul cu care s-a incheiat partida…Sa reusesti de doua ori 6-0 intr-o finala este ceva de domeniul istoriei, si imi aduc aminte doar de un singur caz cand Steffi Graf a castigat o finala la Paris cu acelasi scor in fata unei rusoaice buimacite.

Poate si pentru ca in primul tur a revenit de la 0-1 la seturi, si poate ca in semifinala de ieri i-a “fluierat glontul pe la ureche” fiind condusa cu set si break in al doilea, Simona s-a dezlantuit in fata unei favorite, care tocmai a eliminat-o pe Sara Errani…

Meciul s-a terminat atat de repede incat cei care au intarziat au ajuns doar la festivitatea de premiere.In mai putin de 47 de minute totul era deja sfarsit, intr-o sarabanda a ghemurilor si breakurilor, cate 6 in mod egal.Tot in mod egal a reusit Simo sa adune cate 26 de puncte pe set, dar mai ales sa faca tot 26 de puncte atat cu serviciul cat si la retur.Intr-un cuvant, cam tot ce lovea se punea in balanta sa iar letona Anastasia Sevastova a 66-a jucatoare a lumii nu a apucat deloc nici sa respire, si totul se terminase.

Incredibila demonstratie de forta a unei jucatoare ajunsa la maturitate care schimba supreafetele de joc fara sa aibe probleme.Peste doar o saptamana Simona va pleca in Canada la Roger Cup unde va juca pe hard, unde are de aparat o finala si unde se pare ca nu va lipsi nimeni, doar Azarenka…

E bine ca Simona a adunat cele 280 de puncte fiindca la Montreal va fi greu sa si le apere pe cele castigate anul trecut.

Felicitari si succes in continuare intr-o carierea de exceptie, care va mai produce multe izbanzi si bucurii.