Doua rezultate normale si Cehia – Romania 1-1 in Fed Cup

Si a fost si prima zi a meciului din sferturile de finala ale grupei mondiale I. Jucand in deplasare, la Ostrava, fetele noastre pastreaza intacte sansele de a trece peste o adversara extrem de galonata in aceasta competitie, multipla castigatoare a asa zisului campionat mondial pe echipe. Prima zi a programat pe cele doua vedete Pliskova si Halep sa joace cu rachetele numarul 2 ale adversarelor si cum era de asteptat s-au impus.

Karolina a castigat cu 6-1, 6-4 in fata Mihaelei dar dupa cum se vede, a avut ceva emotii in setul al doilea. Miki a reusit sa castige 4 ghemuri la rand pe serviciul ei si in ghemul 9 a avut doua puncte avans, cu o sansa mare de a face breakul ce putea aduce setul.Din pacate pentru ea si pentru noi, cehoaica a servit din nou excelent si s-a vazut in avantaj pentru prima oara in set.A urmat breakul ceh si meciul s-a terminat. Au fost destule momente cand Buzarnescu a jucat fara inhibitii si ne-a dat sperante pentru meciul din a doua zi.

Simona a intrat hotarata pe teren ca sa egaleze scorul intalnirii, a facut break-ul la chiar prumul ghem si acesta s-a dovedit important pana la 4-2. Ea ne-a aratat ca e in dispozitie buna de joc, si chiar daca mai gresea din cand in cand, era clara diferenta de clasa fata de o jucatoare care straluceste mai mult la dublu, unde este lider mondial! Dupa al doilea break, credeam ca setul se va inchide dar ca si alta data Simona a traversat cateva minute slabe, dar se poate spune si ca adversara si-a ridicat nivelul de joc in special prin o incredere mai mare in lovituri si o aparare perfecta.Din nefericire pentru ea cele doua ghemuri au fost si ultimele din meci fiindca Simona a luat setul dar si urmatoarele 6 ghemuri. A fost un set doi aproape perfect, dar sa nu ne amagim, Katerina a inceput sa greseasca sistematic.

Ce nu ne-a placut la Simo au fost cele 4 duble greseli, din care doua(!)facute la minge de set si la minge de meci?, lipsa inspiratiei care a devenit clasica la loviturile care trebuiau sa aduca punctul dar ea dadea exact in mana adversarei care nu parasea un colt, desi tot terenul ramanea liber.A mai fost deranjant ca a gresit prea mult cu forehandul mai ales in cros, cand fileul parea prea inalt, dar si ca ajungand in preajma fileului  a reusit sa puncteze doar de 3 ori din 16 ocazii…Eliminand macar unele din aceste neajunsuri, Simo poate castiga in fata Pliskovei.