Dramatism total intre Petra si Angie la Wuhan

petraRar mi-a fost dat sa asist la un meci atat de dramatic ca derulare a scorului ca aceasta optime de la Wuhan, intre lidera mondiala Kerber si Kvitova, castigatoare de doua grand slamuri si un turneu al campioanelor.Aureolate de rezultate deosebite, dar aflate in stari de spirit diferite, cu Kerber plina de incantare dupa atingerea topului mondial si cu Kvitova in cautarea nivelului de alta data, cele doua mari jucatoare au oferit in 3 ore si 12 minute un meci formidabil.

Cunoastem stilurile preferate ale celor doua, dar totusi surpriza a fost Petra care de la prima minge si pana la ultima a lovit de parca isi lua adio de la tenis.Trasoarele sale, alonja care suplinea alergarea, serviciile ametitoare dar si incapatanarea de a ataca fiecare minge orice ar fi, cu  credinta ca bilantul winnere/ erori nefortate va fi pozitiv, ne-a aratat-o pe cehoaica convinsa ca va castiga cu orice pret. Incurajata de o arena intreaga cu mii de oameni care s-au adapostit de ploaia sacaitoare, Petra a jucat formidabil si a eliminat-o pe Kerber.Nemtoaica a scos mingi pe care scria imposibil, dar e si ea om si la un moment dat ceda fiind depasita de viteza loviturilor adverse.

Derularea scorului a fost pasionanta pentru noi neutrii, dar interzisa cardiacilor din Cehia si Germania.Inca de la primul ghem care a durat vreo 12 minute s-a inregistrat breakul Petrei, dar Angie face imediat rebreakul, Kvitova castiga ghemul ei si face inca un break conducand cu 3-1si cu 4-2 desi Kerber a avut sansa de a egala la 3, se merge cap la cap pana la 6-5 pentru Petra care are si o minge de set, dar se intra in tiebreak.Nici acesta nu a fost simplu, fiindca Kvitova avea sa-l piarda dupa ce a avut alte 3 mingi de set pe care le iroseste fiindca Angie a fost teribila si a castigat cu 12-10.A fost un set cat un meci, care a durat 85 de minute si s-a jucat intens si spectaculos.Setul al doilea a fost dominat de Petra dar dupa 5-3 a cam gresit si s-a ajuns din nou la egalitate la 5-5, dar totusi are puterea de a mai face un break si in fine sa castige cu 7-5

Decisivul e inceput de cehoaica asa cum isi dorea si a condus cu 2-0, Kerber revine si egaleaza la 3, pentru a pierde ghemul 8 in 14 minute!!S-a facut 5-4 si Petra a servit pentru meci, pe care-l incheie dupa a 7-a minge de set!! S-ar putea ca partida sa fie desemnata  meciul anului si chiar merita ambele jucatoare, care au aratat un tenis peste tot ce am vazut pana acum…In cazul in care mai castiga cate un meci, Simona si Petra vor disputa o semifinala…