Dulcele hard al Anei Bogdan

anna bbCand mi-a destainuit intaia oara ca suprafata sa favorita este hardul, am fost surprins, dar mai apoi vazand ca ocoleste zgura si mai bine nu joaca decat sa se complice, am crezut-o. Iata ca dupa destule dovezi de “dragoste” la adresa terenurilor dure,  la Stanford (turul 2=80p),  la Florianopolis (semifinala =110p) si acum in calificarile de la New-York, totul este clar: Ana joaca bine pe hard.

Sortii au hotarat ca la primul sau meci pe un tablou principal al unui mare slam sa se intalneasca cu o compatrioata si anume Sorana Cirstea,  jucatoare de temut si ea pe terenuri rapide, datorita stilului sau fara compromisuri.Sorana pornea favorita, macar datorita experientei si al locului ocupat in WTA, dar Ana nu a fost de acord si dupa ce a scapat de niste emotii imense, a luat jocul pe contul sau si s-a impus meritat.

Primul set a fost o formalitate pentru Sorana care a luat-o tare pe Ana si fara sa aibe nici o opunere a facut 6 ghemuri rapide dupa doar 19 minute. A fost 6-0 cu 3 breakuri, timp in care Ana nu a contat nici la serviciu si nici la primire. Ea s-a mai dezmortit putin in setul al doilea dar si in acesta a fost condusa cu 5-2, moment in care a inceput sa joace, pe cand Sorana s-a vazut castigatoare, si in stilul sau a devenit pripita, superficiala. O data egalata la 5, a devenit si ea nervoasa si gandurile negre au napadit-o.Ana a facut 5 ghemuri la rand (ne-am cam obisnuit cu seriile sale incredibile) si a egalat la seturi. Desigur, daca te uitai la scor, 6-0, 5-7, tot Soranei i se dadea credit si in decisiv, doar ca toate loviturile Anei functionau din ce in ce mai bine. Cheia succesului setului 3 a fost totusi returul, ea reusind 14 retururi castigatoare fata de doar 7 si evident a facut 3 breakuri fata de doar unul…

A fost un meci cu de toate, cu cate un set luat clar de catre fiecare jucatoare si cel din mijloc foarte disputat, dar cum la tenis cine face ultimul punct a castigat meciul, Ana s-a inscris pe lista celor 64 de jucatoare ale lumii care au mers in turul al doilea.Rezultatele celor 4 meciuri jucate si castigate aici au dus-o pe locul 105, si o singura victorie aici sau doua in alta parte ii permit intrarea in top 100!

Poate ea sa treaca si de urmatoarea adversara, Monica Niculescu? Doar ea stie daca poate, dar un succes ar insemna locul 98! Monica insa e in mare forma!