Dupa 7 victorii consecutive, Monica Niculescu a obosit fizic si mental

mooniicaMare pacat ca Monica nu a reusit sa transforme in punct macar din una din cele 3 mingi de meci din partida cu Petkovic de la Beijing,  ceeace ar fi insemnat un nou urcus in clasament dar mai ales inregistrarea celei mai prestigioase victorii ale anului. Intradevar , dupa victoria cu Cornet, cea posibila cu Andrea Petkovic care este favorita 15 la Beijing, ar fi insemnat chiar o excelenta peformanta.

Dupa un meci nebun in care era de preferat sa primesti serviciul, in care Moni a reusit 8 breakuri iar Andrea 9, iar punctele s-au impartit in mod egal, 98-98, a contat linistea interioara si resursele fizice, iar in final nemtoaica a aratat un plus fata de Moni.Dupa un set castigat la pas cu 6-2 si 3-1 la breakuri, Moni a reusit sa pastreze ritmul si sa faca break in chiar primul ghem al setului doi, apoi a avut minge de ghem si la 1-0 si la 2-1, dar mereu Andrea a salvat si apoi a facut ghemurile. Urmeaza alte doua breakuri si scorul a fost 3-3, apoi cate un ghem normal si a fost 4-4, apoi Moni face break si a servit pentru meci. Din nou break german dar din nou unul romanesc si Moni a avut ocazia sa serveasca a doua oara pentru meci.Nici acum nu a reusit sa inchida partida si s-a intrat in tiebreak.Monica a condus cu 2-0, si a ajuns la 6-4 si serviciul si in doua randuri doar un punct a mai lipsit ca Moni sa castige. Andrea a rezistat dar din nou s-a vazut in fata unei mingi de meci a romancei. Dupa ce a egalat a avut ea doua mingi de set si la 9-8 a facut ultimul punct

Monica nu a dezarmat si a continuat sa lupte, a condus cu 3-1 si 4-3 in decisiv dar de aici a scazut ritmul si s-a vazut invinsa, desi la 4-3 a avut minge de 5-3…

Toamna Monicai este foarte buna si la urmatoarele turnee de la Linz si Luxemburg, unde a jucat deja doua finale, poate inchide un an bun.