Dupa un meci nereusit Simona paraseste AO…

Mare pacat, fiindca Simona pierde un meci pe care putea sa-l castige, si avea in in finala o jucatoare neobisnuita cu acel nivel inalt.Avea sansa sa se apropie foarte mult fata de Barty, care va avea de aparat 2000 de puncte in luna mai si Simona putea redeveni nr. 1 mondial.A fost un meci in care ea nu a fost destul de agresiva, cu o jucatoare “pe val” care datorita gabaritului serveste tare si loveste decisiv din ambele, parti ale terenului, doar ca Simo nu a jucat impotriva ei ceeace trebuia. Ea nu a plimbat-o pe toata suprafat terenului, cedand mereu initiativa si asteptand sa vada ce se intampla, dar spaniola a stiut ce are de facut, a atacat de cate ori i s-a ivit ocazia, fiind mereu prima care a plasat o minge pe marginea terenului dupa care a punctat.Simona a recunoscut: “ma doare , nu am avut curaj; cred ca as fi putut fi mai curajopasa…poate am fost prea defensiva”. La multele mingi importante, unele de set, Simona a fost fricoasa, nu a riscat nimic, nu a avut mintea limpede sau nu a fost setata spre un meci in care ea trebuia sa detina initiativa. A avut destule sanse sa i-a meciul pe contul sau, dar tocmai la acele mingi s-a cantonat in aparare, ceeace a convenit perfect adversarei, care a pedepsit-o.

Simona mai adauga acum 520 de puncte la zestrea ei, ajungand la 6621 puncte, iar la Roland Garros putea redeveni nr. 1 mondial, fiindca australianca trebuia sa apere 2000 de puncte iar ea doar 430…Ea ar fi putut castiga meciul? Chiar daca nu vorbim de tactica ce putea deveni castigatoare( unde ai fost Cahill?) prin care trebuia plimbata Garbine pe tot terenul, pe care Simona nu a avut-o in vedere, chiar in datele problemei concrete, Simona putea castiga. A avut puterea sa refaca diferenta din finalul primului set si de la 3-5 a venit 5-5 cu break la zero si apoi 6-5   si a fost capabila sa anuleze 2 mingi de set in tiebreak, si sa faca ea doua mingi de set(!), la 7-6 dar si la 8-7, dar pierde un raliu de 20 de lovituri (partea tare a stilului sau) si rateaza egalare la 9 desi prinsese scurta…In setul al doilea a avut 5-3, a servit pentru set, dar a pierdut 4 ghemuri la rand si meciul, doar pentru ca Muguruza a atacat permenent. Sa fie de invatatura de minte, ca nu poti castiga un meci la acest nivel doar alergand in aparare, si se vede de la o posta ca adversara are curaj, indrazneste mai mult, intr-un cuvant doreste mai mult victoria…

Muguruza a declarat ca e greu sa fii in top si sa fii consistent. Putini pot face asta multi ani! Unul dintre acesti sportivi este Halep. Acum a pierdut, dar va castiga din nou meciuri mari si va ataca mereu prima pozitie …