Edina Gallovits-Hall a intrat pe tablou la US Open

edinaFrumoasa performanta a Edinei, care dupa o serie de 3 meciuri castigate a intrat pe tabloul principal si poate pentru a i se rasplati eforturile a primit o adversara care poate fi invinsa, am numit-o pe elvetianca Stefanie Voegele.Chiar daca in doi ani consecutivi am admira-o pe Stefanie la Bucuresti, fiindca joaca un tenis curat si bazat pe tactica adecvata adversarei, cu toata gama de lovituri bine pusa la punct, mie mi se pare ca pacatuieste la mobilitate desi este atletica si subtirica.Are insa niste picioare lungi, care parca le misca mai lent si asta datorita unui pas exagerat de mare pentru doar 170 cm.Edina poate sa o invinga si in zilele sale bune chiar nu-i dadea nici o sansa.De ce incerc sa arat ca va putea castiga? Fiindca cu cele 160 de puncte pe care le-ar face , Edina poate veni mai sus cu cca 25 de locuri, chiar daca are de aparat 50 de puncte de la trecuta editie.Anul trecut, dupa US Open , Edina s-a accidentat si a suferit intreaga toamna si iarna care a urmat, dar acum ea poate recupera pozitiile pierdute si sa reintre in prima suta.

Meciul decisiv l-a sustinut impotriva croatei Donna Vekic, o mare speranta a tarii sale, deandata ce are abea 17 ani.Cu avantul juvenil ea a castigat primul set cu 6-2, si poate ca s-a crezut invingatoare, uitand ca Edina are state vechi in circuit si abea ce a studiat-o.Setul al doilea a fost plin de break-uri, 5 din 1o ghemuri si a dat castig de cauza Edinei cu 6-4, desprinzandu-se decisiv la scorul de 4-4.Cine putea sa stie ca de la acest scor Edina va face 8 ghemuri la rand!! si o va executa fara mila pe Donna?Ati inteles deci ca decisivul a fost un galop de sanatate pe care Edina l-a castigat cu 6-0. Ceeace este chiar de semnalat este faptul ca in tot setul adversara a reusit doar 6 puncte!?

Se cuvin Edinei calde felicitari si succes in continuare.

Aradeanul Marius Copil nu a reusit sa castige si ultimul meci care-i dadea dreptul de a intra pe tabloul principal, pierzand la taivanezul Jimmy Wang cu 6-4, 1-6, 6-7(3), ratand de putin o performanta excelenta.Oricum, Marius este pe drumul cel bun!