Egalitate in finala feminina de la Roma !

Li vs. SharapovaScorul este egal, meciul este egal, de neinteles de egal, ploaia este unica, iar eu doresc un rezultat unic: egalitate!, pentru ca niciuna dintre jucatoare nu vrea sa castige…

Mai rar s-a vazut o desfasurare mai anormala a ostilitatilor si a scorului decat in acest meci, care este de povestit, dar de nedorit pentru sustinatori, pariori si rude ale jucatoarelor, care au trecut pe rand de la agonie la exstaz-Sharapova, de la extaz la agonie-Na Li si apoi ambele intr-un final imprevizibil, care mai degraba ar trebui sa nu se mai dispute, si asta doar ploaia ar mai putea-o rezolva.

Nici una dintre jucatoare, chinezoaica Na Li si rusoaica Maria Sharapova, nu merita sa piarda dar nici una nu are motive sa se creada indreptatita sa castige. Ambele au scapat pe rand avantaje enorme si se pare ca aceasta boala a inconstantei a infectat si jucatoarele de top 5! Mai intai, Kvitova a avut 3 parioade distincte in meciul castigat cu Sorana Cirstea si doar alternanta bine-rau-bine a incheiat meciul, fiindca daca se mai prelungea, poate revenea raul in drepturi…

In meciul de fata, chinezoaica a jucat ca la carte un set si inca 4 ghemuri, conducand cu 6-4, 4-0 si nimic nu o mai putea opri, fiindca juca impecabil, cu realizari din toate directiile si cu servicii foarte bune. Ea a impresionat prin lungimea mingilor si mai ales printr-un backhand mult imbunatatit, care nu mai este lovitura cea slaba ci una de temut.Si sa nu uitam ca a lovit cu reverul in lung de linie necrutator si sigur si nu o data. Poate spre finalul comentariului meu, daca mai aveti rabdare sa-l cititi voi arata o posibila cauza a regresului chinez.

De cealalta parte, Sharapova, mai mereu in intarziere, ajungand greu la minge a gresit mult fiindca dorea sa pocneasca si atunci cand nu avea pozitie corecta, si doar incapatanarea ei de a nu se lasa depasita a facut-o sa piarda setul la un scor decent. Setul al doilea incepe in nota de superioritate a chinezoaicei care face ghem dupa ghem si doar o minune se putea petrece ca jocul sa se echlibreze sau ce sa mai spun, sa se intoarca.

Si miununea s-a produs, prin dereglarea completa a jocului lui Na Li, care nu mai gaseste terenul, nu mai serveste ca lumea, si face niste greseli incredibile…Sa ai 6-4 si 4-0 si sa fii depasit si apoi condus in decisiv cu 4-1 este de domeniul paranoiei si ori te lasi de tenis ori te duci la psiholog!

Nu are importanta ca Li are raul obicei sa se deconcentreze, dar avansul era enorm si ce aratase pana acolo era atat de redutabil incat doar daca i se facea rau si mai statea in picioare putea sa piarda 9 ghemuri la rand, frizand cu amatorismul, sub ochii inmarmuriti ai staffului sau si mai ales cei ai sotului.

Credeti ca thrillerul s-a terminat? Da de unde: de la 4-1, Masha pierde ascendentul sau moral si fizic si este egalata la 5, si chiar condusa cu 6-5!?

Daca tot este sa se termine cumva, acest meci merita un tiebreak, si inca unul lung, foarte lung, extrem de lung, ca sa fie pedepsite ambele jucatoare care s-au jucat cu nervii proprii si ai alor lor.

E pauza, deja de peste o ora, si s-ar putea ca fetele sa nu mai intre pe teren daca ploaia nu inceteaza pana la ora limita, fiindca maine ar putea sa fie asteptate pe alte meleaguri. In atare situatie, vor castiga ex-equo, si ca intr-un meci egal, ar primi trofeul si punctele si banii impreuna. Din pacate, nici una dintre ele nu se regasaete pe tabloul de la Bruxelles sau Strasbourg, turnee care incep de maine, amandoua alegand sa ia o pauza inainte de Rolanmd Garros. Asa ca finala se va juca chiar si maine, mai ales ca cea masculina trebuie sa o urmeze…

Sunt jucatoare care cand asista la venirea medicului in tabara vecina si interventia pare serioasa, se deconcentreaza, nu mai joaca la fel ca pana atunci, par coplesite de un sentiment de compasiune, fac concesii si cadouri si mai si pierd partida. Mai sunt alte jucatoare, printre care si Na Li, care jucand ca in transa, cu realizari impecabile, cand se vad intrerupte, parca nu mai stiu lectia pe care o turuiau pe dinafara si uita pe ce lume mai sunt. Elementul perturbant a fost ploaia, care ameninta cu intreruperea iar chnezoaica s-a blocat coplet la ideea ca Sharapova ar putea intra cu forte noi dupa o pauza, ea dorind sa castige cat mai repede.Au urmat un sir interminabil de greseli, care nu numai ca nu a adus castigarea rapida a meciului ci putea duce la infrangere. Nu a gestionat bine situatia, fiindca la un moment dat, la 6-5 pentru Li, si 40 egal, ploaia se intetise si arbitrul a coborat din scaun ca sa verifice gradul de alunecare, si le-a intrebat pe jucatoare daca vor sa continuie sau se opresc. Daca Li cerea intreruperea, era ca si castigata, trimitand-o la vestiar pe Sharapova sub povara scorului, iar de la reluare era normal ca ostilitatile sa se desfasoare ca la inceputul meciului, adica in directia chineza. Finalmente Li s-a vazut egalata, iar ploaia nu s-a oprit.

Na Li vs.Maria Sharapova 6-4, 4-6, 6-6 si ?