Enorma victorie pentru Sorana Cirstea la Miami

sori kerberMeciul dintre Sorana Cirstea si Angeligue Kerber se anunta foarte greu pentru romanca fiindca nemtoaica este capul de serie nr.6 , o jucatoare care de multa vreme se afla in top ten.Spuneam ieri ca daca Simona Halep a trecut de Sabine Lisicki si Sorana poate trece de Kerber fiindca ea ne-a aratat nu o data ca este capabila sa joace cu sansa in fata oricui.Cand jocul Soranei merge , este greu sa i te opui fiindca ea a ajuns la un nivel in care toate loviturile sunt puternice, au lungime si directie si in ziua in care serviciul este macar mediu victoria este ca si obtinuta.Este bine ca vom avea macar o fata in saptamana a doua( Simona inca nu a jucat la aceasta ora)si astfel tenisul feminin romanesc se afirma din nou.

In turul 4 Sorana joca impotriva sarboaicei Jelena Jankovic pe care o conduce la general si are toate armele pentru a trece si de ea.Ar fi pasul catre sferturi care i-ar aduce punctele necesare ocuparii unui loc cel putin egal sau mai bun cu acel 23 pe care l-a prins acum 3 ani dupa Roland Garrosul de neuitat.Sorana ar putea prinde cel mai bun loc al carierei si sa se apropie de primele 20 de jucatoare ale lumii.

La finalul meciului care a avut istoric doar in primul set, pe care Sorana l-a castigat cu 6-4, ea a strans pumnul si s-a uitat semnificativ la antrenorul sau Victor Ionita, vrand parca sa spuna:”ti-am spus eu!”, ca si cand a promis victoria si chiar a si facut-o.Foarte tonica atitudinea ei, fara multe zbateri sau tipete victorioase, de parca aceasta victorie era normala, asa ca ajungem din nou la aprecierea ca Soranei nu ii este teama de nici o adversara.

Nemtoaica , una din cele mai bune jucatoare ale lumii a fost clar intrecuta incasand si un 6-0 devastator, reusind sa faca 7 puncte intr-un set intreg si neavand nici o minge de break.In mai putin de o ora Sorana s-a retras la umbra, ferita de vantul foarte deranjant si de umezeala traditionala de la Key Biskayne.Adversara sa de maine, Jankovic, a jucat mult peste 2 ore si a castigat cu mare greutate in fata rusoaicei Nadia Petrova si nu pare a fi in forma prea buna. Va fi o excelenta ocazie pentru Sorana de a mai castiga o data in fata ei