Entorsele lui Na Li intorc si rezultatul finalei si Azarenka isi pastreaza coroana

na LiHoratat lucru: Azarenka este o jucatoare valoroasa dar si norocoasa! In finala de la Australian Open a pierdut primul set fara drept de apel in fata lui Na Li si nu se intrevedea ca ar putea schimba soarta jocului, a meciului.Totusi, la 3-1 pentru bielorusa in setul al doilea chinezoaica face un pas gresit care ii aduce o entorsa la glezna stanga, tocmai cand era mai bine intrata in joc si conducea pe serviciul adversarei cu 40-15.In loc de break si de ce nu egalarea la 3, Azarenka se desprinde din nou, si din nou incepe cursa de refacere a diferentei dar se face 4-6. In setul decisiv la 2-1, Na cade din nou, sucindu-si glezna si poate din cauza durerii nu-si mai controleaza caderea, da si cu capul de pamant de-i sare si sapcuta cat colo. Multi au spus a fost un semn providential si apoi Victoria a castigat in setul decisiv.In acest fel, ea si-a repetat performanta de anul trecut, dar diferenta este insa ca de la cer la pamant fiindca atunci a zdrobit rezistenta Sharapovei, iar acum a profitat de accidentarea chinezoaicei care ar fi putut sa o invinga.Si mai este ceva de spus: ea a jucat impotriva publicului care nu i-a iertat atitudinea din meciul cu Sloane Stephens cand a ramas la vestiar un timp nepermis de lung si a scos-o din mana pe micuta americanca in timp ce aceasta era pe val.Una peste alta, Azarenka si-a atins scopul: castigarea trofeului si pastrarea primului loc in topul jucatoarelor de tenis.Serena Williams nu a putut profita de o eventuala infrangere a ei, pentru a prelua sefia clasamentului, poate  si pentru ca nici ea nu merita, facand ceva asemanator in meciul ei cu Stephens cand s-a pretins accidentata, ca sa impresioneze adversara . Na Li a fost o demna finalista si daca va continua pe linia ultimelor comportari de aici se va implica si ea in lupta la varf. Primul set a fost la discretia lui Na Li care l-a castigat cu 6-4, mai clar decat arata scorul fiindca mingile sale lungi si puternice nu au putut fi returnate cum dorea Victoria si se facea punctul direct sau din doi timpi.Azarenka era clar depasita si nu prea avea cum sa faca punct decat daca Na Li gresea. Abea in setul doi cand ea a avut mai multa rabdare si nu a mai gresit prima a luat avans, care a fost conservat cu ajutorul accidentarii chinezoaicei, care a jucat apoi tot meciul bandajata si cu prea multa grija la deplasare si la sprijinul pe piciorul stang.Setul decisiv a fost mai scurt dar nu usor pentru invingatoare, care nu a convins si care are obligatoa si ocazia sa confirme in turneele arabe, statutul sau de lider mondial.