Eroi…,eroina mea, Irina Camelia…

begu cu degetulIrina Begu merge mai departe si va fi vazuta si in saptamana a doua a mareului slam.Confirmarea valorii este demonstrata si cand trebuie sa reintri in meci, la fel ca si cand esti obligata sa o iei de la capat dupa un set egal.

Adversara sa Annika Beck, aflata pe locul 39 WTA este foarte tenace, luptatoare si cu un profil mai degraba defensiv, dar nu ezita sa atace cand are posibilitatea. Nemtoaica serveste bine este o buna aergatoare si nu e usor sa o depasesti.La aceasta ora Irina este cu 11 locuri mai bine clasata, dar in segmentul 25-45 echilibrul este evident.In acest interval le gasim pe Sam, Domi, JJ, Pavs, Petko, Makarova, Kiki, Caro, Moni, Laura, toate de inalta clasa, si meciurile sunt deschise, iar avansarea este foarte grea…Irina este pe un trend mai mult decat pozitiv si refuza sa piarda, face orice si poate multe ca sa se impuna si iata ca reuseste.

Ma repet, meciul era dificil, dar Irina isi confirma clasa si se impune autoritar in set decisiv, dupa ce in al doilea s-a mai relaxat putin.

Irina Begu devine eroina noastra si vorba cantecului, cred ca “ne-a intrat sub piele”, neancetand sa o admiram.

Begu-Beck 6-4, 2-6, 6-1 se datoreaza jocului mai orientat spre atac (36-18 puncte directe), dar si calmului in momentele importante.

La aceasta ora cred ca Irina se roaga ca in turul 4 sa-i apara in fata Shelby Rogers, care o conduce cu un set  si 4-4 pe Petra Kvitova. Daca va spun ca setul americancei de pe 108 a fost 6-0, parca ne duce cu gandul la o jucatoare de dincolo de 100 care a chinuit-o teribil pe Simona Halep. Sunt sigur ca Irina nu se teme de Petra, care nu prea agreaza zgura si nici nu straluceste in acest an, dar cele din top 10 sunt periculoase fiindca stiu sa iasa la liman cand sunt in incurcatura.

Hai Irina, orice ar fi, ai devenit o jucatoare pretuita si respectata!