Excelenta dublista Raluca Olaru confirma si la Linz

ralu  caRaluca s-a deplasat la Linz pentru a juca poate un ultim turneu mare anul acesta ( doar daca se va duce si la Luxembourg ma va infirma), si nu a facut-o fara succes: este deja calificata in semifinala. Partenera sa, americanca Ana Tatishvili, gruzina care traieste peste ocean, nu prea este vizibila in meciurile de dublu, dar alaturi de Raluca s-a depasit si ea. Fetele s-au impus cu greutate in primul tur poate si pentru ca nu se cunoasc suficient, dar au trecut de cuplul Yulia Beygelzimer si Eva Hrdinova cu 7-5, 6-7(4), 10-7, castigandu-si dreptul sa joace cu favoritele 1 ale turneului, Lucie Hradecka si Sandra Zahlavova- Srykova, doua cehoaice excelente in aceasta proba. Nu stiu ce si-au spus Raluca si Ana, stiu doar ca nu este prea placut sa te confrunti cu cele mai bune din turneu, dar sportul e sport si nu poti sa te eschivezi, trebuie sa lupti cu incredere.

tatiFetele „noastre” au inceput bine meciul si au castigat primul set destul de clar, cu 6-3, dar au fost egalate , pierzand setul al doilea cu 4-6. Pai daca la set- set socotim ca scorul general a fost 10-9 pentru ele, de ce sa nu joace cu incredere in supertiebreak? Ei bine, favoritele au fost eliminate cu 10-6 si drumul Ralucai si al Anei continua, urmand sa intalneasca pe Gabriela Dabrovski (poloneza de origine dar traieste in Canada) si poloneza veritabila Alicia Rosolska