Fara stralucire, Halep elimina revelatia Wimbledonului

Simona s-a calificat in sferturi la Londra, cu o victorie asteptata si fara drept de apel in fata micutei vedete americane Cori Gauff, care si-a”permis” sa elimine pe Venus Williams, Magdalena Rybarikova si Polona Hercog, trei jucatoare rutinate si valoroase. La doar 15 ani si 110 zile, fata de culoare a reusit sa uimeasca lumea si a reusit sa castige dreptul de a juca in fata Simonei Halep, cea carea pana nu demult era nr.1 mondial. Cori Gauff a avut un meci greu, peste puterile ei (chiar daca romanca nu a mai repetat meciul cu Azarenka din runda precedenta), dar nu a prea reusit sa puncteze decat de cateva ori, in rest a beneficiat de greselile adversarei.

Meciul incepe greoi, cu americanca emotionata si cu romanca crispata, cu ghemuri pierdute pe propriul serviciu, fiindca acestea nu au mers, iar greselile au abundat.A fost 2-2 desi Simona a facut 3 duble greseli in ghemul 4 si totusi la castigat, apoi Gauff s-a “molipsit” si servind mereu moale sau cu al doilea si-a pierdut ghemul si Simona a condus cu 4-2.Acum se putea desprinde definitiv, dar fiind prea pasiva a pierdut ghemul 7. Face totusi 5-3 desi a ajuns la a 5-a dubla greseala si din 10 mingi din acest ghem a servit cu primul doar de 3 ori…Cori acuza momentul si isi pierde ghemul inca o data si setul se inchide cu 6-3 pentru Simona.A surprins neplacut ca Simona nu a reusit nici un pasing”luminos”, ea dand mereu la mana si Gauff si-a exersat voleul, iar la loviturile primite pe corp s-a miscat greoi si a fost “inghesuita” mai mereu. Importanta era castigarea setului, pentru a nu da prea mult curaj adversarei.Gauff pierde primul ghem in setul al doilea si inca la zerosi apoi si ghemul ei. A urmat ceeace nu ne doream: deconcentrarea Simonei care se vede imediat egalata la 2, dar se regaseste la serviciu, da si un as, si face punctele rapid si usor trecand din nou in fata cu doua ghemuri. Acum ni s-a parut ca micuta adversara a cedat, si se face 5-2, si meciul era jucat. Au mai fost cate un  ghem in contul fiecarei jucatoare in care am vazut un demivoleu din fata fileului al americancei “ a la Federer”, care i-au tradat o data in plus marele talent.Asadar inca un 6-3 si scorul pare sa spuna ca diferenta de clasa intre Cori si fetele din top 10 este inca prea mare. Intr-o faza cand au fost eliminate Barty, Pliskova si Kvitova, Simona poate profita de culoarul creat si se poate gandi la o finala cu Serena…