Finala de la Moscova se va repeta in semifinala la Sofia

sam si simoMeciul Simonei din aceasta seara a inceput cu intarziere si poate tocmai de aceea Simo s-a grabit sa termine rapid ( 6-1, 6-1 cu Elina Svitolina in mai putin de 50 de minute), sa ajunga mai repede la hotel, sa lase liberi pe fanii ei( familie si prieteni ) care se pot distra de Halloween, in fine pentru a face programul de relaxare de maine, cand vizitarea orasului, ceva cumparaturi dar mai ales pentru beneficiile plimbarii in aer liber sub mangaierea soarelui tomnatic.Virginia Ruzici o va acompania si vor petrece o zi minunata.

Nu cred ca la aceasta ora Simo este interesata de atingerea a 51 de victorii in 2013, de comparatia magulitoare cu Serena prin prisma celor 3 victorii din grupa si a celor 6 seturi castigate si chiar a ghemurilor lasate (15 Serena si 16 Simona) si nici ca a adunat 1 milion de $ premii doar in acest an sau ca a trecut deja de Vinci si Stephens in clasament.Sunt sigur ca e preocupata de meciul de sambata cand Sam Stosur o asteapta pentru revansa dupa infrangerea din finala de la Moscova. Teoretic Simo e favorita, dar trebuie sa lasa deoparte minusurile aratate in aceste prime 3 meciuri si ma refer mai ales la servicii care si astazi au fost in suferinta.Ea nu are voie ca in meciul cu Sam sa faca 6 duble greseli ca si azi (doar 5 asi) fiindca australianca nu iarta ocazia de a face break, iar serviciile sale sunt destul de greu de infrant.

Ucrainianca de astazi, cu o figura adolescentina dar si cu bosumflarea specifica varstei nu a putut face mai mult ( limbajul corpului a aratat de multe ori dezamagire si dezarmare), decat atunci cand Simo a gresit sau cand i-a facut cadou cate un break in fiecare set.Simona s-a antrenat cu public si a aratat deseori ca are clasa, chiar si cand a fost lobata …

Meciul cu Stosur trebuie castigat si doar pentru ca finala cu Ivanovic ar fi un meci inedit si ar stabili campioana …balcanica.