Finala feminina s-a jucat in optimi?

Kim Clijsters Li NaJocul sortilor, dar mai ales faptul ca belgianca Kim Clijsters a intrerupt cateva luni, a facut ca in optimi de finala sa se reediteze finala de anul trecut dintre Kim si chinezoaica Na Li. Li avea de luat o revansa si pentru asta s-a mobilizat de la inceput, a castigat primul set destul de clar si a ajuns in tiebreak-ul setului doi, pe care daca il castiga intra in sferturi, pentru a se confrunta cu Caroline Wozniacki. Ea  a condus  mereu si a ajuns la 6-2, avand 4 mingi de meci, cum destul de rar se consemneaza. Fapt si mai rar este sa si pierzi de la acest scor, cedand 6 puncte consecutiv, pierzand setul si fiind nevoita sa lupte in continuare, in setul decisiv. Cu siguranta ca gandirea sa a fost mereu influentata de “isprava“ rarisima pe care a realizat-o si pierde setul si meciul.

Determinarea belgiencei, care se afla la ultimul sau open australian, poate fi socul turneului, iar spectatorii, care o iubesc mult pe Kim (cunoscuta fiind relatia sa cu Hewitt de acum cativa ani), au aplaudat-o minute in sir. Se intampla, fiindca tenisul are cel mai draconic regulament, care poate permite rasturnari de scor incredibile, chair mai mari decat aceasta.