Habemus a new queen

serenaAflata la doar o victorie pentru a se instala pe pozitia de lider mondial, dupa ce a trecut pe rand de Gavrilova si Ulla Radwanska la Doha, Serena Williams reuseste in demersul ei si asta cu siguranta ca se intampla datorita dorintei declarate. Am spus-o de multe ori ca ea este cea mai buna jucatoare din lume fara sa-si fi propus sa fie si de drept, dar acum, avand-o adversara in acest meci decisiv pe cehoaica Petra Kvitova,s-a decis sa castige, sa devina nr.1 mondial

La Australian Open a avut ocazia sa faca pasul cel mare, dar a fost invinsa de pustoaica americanca Sloane Stephens.Atunci chiar ne-am bucurat de nereusita ei pentru ca doream victoria   junioarei dar mai ales datorita simulacrului la care s-a pretat, pretinzandu-se accidentata, doar-doar va reusi sa o scoata din mana pe compatrioata sa. Atunci a reusit Azarenka, cea care a luat exemplul Serenei pentru a o destabiliza pe Sloane si care a profitat de culoarul ramas ca sa castige marele turneu si sa se mentina in top.

La Doha, meciul din sferturi cu Kvitova reprezenta unicul obstacol in  calea urcarii sale pe cea mai inalta treapta si dupa multe eforturi a reusit.Nu credeam ca Serena are atatea emotii si incepe meciul atat de slab, nereusind sa faca nici macar o minge de break, servind slab cu al doilea serviciu si supunandu-se tirului retururilor Petrei, care a reusit 9 puncte din 15 posibile. Serena a facut doar 4 puncte din 13 posibile pe serviciul doi al Petrei si asta chiar lasa loc de gandit.Cehoaica s-a impus cu 6-3 si parea ca totul va fi un prilej de frustrare pentru americanca.

Serena castiga setul al doilea cu acelasi scor dar in decisiv este condusa cu 1-4 si din nou da dovada de o dorinta de victorie proverbiala si reface ghem dupa ghem, castigand setul cu 7-5, dupa mari emotii, dar victoria este cu atat mai frumoasa cu cat a fost foarte greu realizata.

Avem o noua regina a tenisului , nu numai de fapt ci si de drept.