Hanescu si Ungur in semifinale la ATP Challenger finals

adi si haneVictor Hanescu si Adrian Ungur isi asigurasera calificarea in semifinalele Challenger tour de la Sao Paolo si chiar de pe prima pozitie in grupele lor.Probabil ca acest fapt i-a facut sa nu mai fie prea concentrati asupra ultimului meci, pierdut de fiecare, dar in fata unor jucatori care nu mai contau in cartile calificarilor

Sortii decisesera deja ca cele doua victorii ale lor sa se inregistreze in fata jucatorilor care isi mai disputau promovarea in penultimul act, iar victoria directa asupra lor facea din romani lideri fara emotii.

Victor a inceput perfect meciul cu portughezul Elias Gastao castigand primul set cu 6-3, apoi la 5-5 in setul al doilea nu reuseste sa-si tina serviciul si pierde in prelungiri dar cedeaza si setul decisiv, fara sa mai forteze, cu acelasi scor cu care debutase meciul. In celalalt meci din grupa, slovenul Aliaz Bedene a reusit sa-l depaseasca pe Paolo Lorenzi si sa urce pe locul al doilea ,asigurandu-si semifinala cu liderul celeilalte grupe, nimeni altul decat Adrian Ungur. Pentru jucatorul nostru se anunta un meci greu fiindca relatarile de la fata locului au aratat ca slovenul a jucat excelent in al treilea sau meci. Adi nu s-a mai concenrat in ultima sa aparitie, pierzand la 6 tiebreak-ul primului set, apoi cu 2-6 in al doilea, in fata brazilianului Thiago Alves, care in sfarsit aduce o prima si unica victorie a gazdelor in acest turneu.

In semifinalele de astazi, Hanescu vs. Guido Pella si Ungur vs.Bedene

Finalmente doresc sa fac o corectare a exprimarii mele din articolul anterior, referitoare la infrangrea Irinei Begu de la Dubai, in fata unei chinezoaice pe care am caracterizat-o ca venind de nicaieri. Aceasta, fara nume si cu un clasament langa pozitia 200 a reusit in mod surprinzator victoria si am exprimat parerea ca la fel ca si ea si Irina a venit de nicaieri acum doi ani, pentru ca mai apoi sa devina revelatia WTA din 2011. Amaraciunea provocata de pierderea meciului de catre Irina ( fiindca imi pasa!) m-a facut sa ma exprim regretabil, fiindca si daca Irina era clasata pe 230 in 2009, ea se anuntase deja ca o mare si recunoscuta speranta mai ales in lumea ITF. Imi pasa mai departe de fetele noastre si s-ar putea sa mai gresesc, dar odata recunoscuta vina este ca si iertata…