Hello Sydney, hello Simo

600733-halep-sydneyVeritabila avanpremiera a marelui slem de la Melbourne este turneul mixt de la Sydney, la care se vor prezenta majoritatea dintre cei mai buni tenismeni ai lumii. Unii aleg sa ia o saptamana de pauza dar majoritatea vin de prin India, Noua Zeelanda sau din alte colturi australiene pentru a semna “ condica “ in orasul olimpic.

Reprezentantele noastre si-au aflat deja adversarele si asta chiar datorita Simonei Halep, care a fost invitata de organizatori sa traga dintr-un bol numele fetelor, adica alcatuirea tabloului principal.Cum s-ar spune, tragerea personala si-a facut-o cu mana ei si asa se face ca Simo se afla in sfertul favoritei 1, Aga Radwanska! Celelalte sferturi ar purtea fi Jelena Jankovic-Angelique Karber, Sloane Stephens (Sorana Cirstea)-Sara Errani si Caroline Wozniacki-Petra Kvitova. Turneul este foarte tare (lipsesc doar primele 4 jucatoare) si aduce beneficii frumoase, 55 de puncte pentru accederea in turul 2, apoi 100, 185, si 305 pentru finalista si 470 pentru invingatoare. Ultima jucatoare admisa pe tabloul principal a fost numarul 39!!, am numit-o pe Francesca Schiavone!

In primul tur si deci in primul meci al anului Simona o va intalni pe americanca Madison Keys si pentru a juca impotriva Radwanskai va trebui sa mai adune o victorie in fata invingatoarei dintre Hantuchova si Tomljanovic.

Sorana Cirstea va avea un prim tur socotit mai usor ( dar am vazut la Aukland cat i-a fost de “usor” sa joace cu o fata venita din calificari), iar in caz de victorie va putea juca impotriva celei care castiga meciul dintre Sloane Stephens si Svetlana Kuznetsova.Ingrata misiune…

Din pacate Irina Begu a pierdut in turul doi al calificarilor cu Julia Goerges cu 1-6, 6-7, dupa ce invinsese in primul meci pe australianca Jessica Moore cu 6-1, 6-3.

Oare mai e necesar sa spun cat de mult le vom tine pumnii Simonei si Soranei?