Horia Tecau isi mai procura doua cadouri

Horia Tecau Robert LindstedtLa doar cateva zile de la ziua lui, cand spuneam ca Horia al noastru si-a facut doua cadouri intrand in turul al treilea de la Australian Open, el a mai reusit inca doua victorii. Ca sa o luam cronologic, Horia, impreuna cu Bethanie Mattek-Sands, au invins in primul tur al probei de dublu mixt redutabila pereche formata din cehii Lucie Hradecka si Frantisek Csermak, cu 4-6, 6-3 si 10-6. Cunoscut fiind faptul ca adversarii lor sunt un cuplu recunoscut ca valoare in lumea… dublurilor, debutul este considerat foarte bun.

Greul abea acum incepe, fiindca in turul secund se vor intalni cu Yaroslava Shvedova, rusoaica rezidenta in Kazahstan si Andy Ramm, israelianul nascut la Montevideo. Globalizarea este la loc de cinste in tenis. In proba lui favorita, alaturi de partenerul sau, suedezul Robert Lindstedt (obisnuit cu romanii inca de pe vremea studentiei de la Fresno, unde l-a avut coleg de camera pe Eni Ghidirmic), au intrat in sferturile de finala, onorandu-si postura de favoriti 7, si au invins perechea braziliana Ricardo Mello si Joao Souza cu un sec 6-4, 6-3.

Ce se poate spune despre acest meci? Numele castigatorilor nu s-a pus in cumpana nici o clipa, fiindca romanul si suedezul au condus in permanenta, inca de la primele mingi  si nu au cedat initiativa decat prin a se consemna cateva egalitati. Desi nu au facut o partida stralucita, ba putem spune ca Robert a jucat destul de sters, ratand mereu serviciul 1, si gresind in serie la un moment dat, fiind prins in miscare inainte de a ajunge la fileu, totusi au castigat primul set facand unicul break la 5-4 pentru ei.

Setul al doilea incepe cu un prim ghem pe serviciul lui Lindstedt, care dupa ce scoate doua bombe ale lui Sousa o primeste pe a treia direct in zona inghinala si are nevoie de  cca 10 minute de pauza pentru a-si reveni. Mai rara acesta scena, fiindca reflexele celor de la dublu nu permit ajungerea mingii in zonele periculoase. Robert revine, isi castiga ghemul (cu emotii), dupa care “ai nostri” vor face break-ul in ghemul 6, ridicand scorul la 4-2 si imediat 5-2.

In final scorul le-a fost favorabil cu 6-4, 6-3 si au acces in sferuri, unde ii vor intalni pe favoritii 13, americanii Scott Lipscky si Rajeev Ramm, care intrecusera in aceasi faza pe celebrii indieni Mahesh Bhupathi si Rohan Bopana, favoritii 4. In cazul unei victorii in fata americanilor, la orizont ar putea aparea, nimeni altii, decat fratii Bryan, dar ar insemna… semifinala!