Importanta victorie pentru Sorana Cirstea in Dubai: mai buna decat Sloane Stephens

sorana la dubaiJocul excelent al fetei de culoare Sloane Stephens care la Australian Open a castigat in fata Serenei Williams si a fost la un pas de a castiga si in fata Victoriei Azarenka in semifinalane, m-a condus cu gandul ca avem de a face cu o noua Serena, dar mai tanara, mai supla insa cu acelasi gen de lovituri.Ma gandeam atunci, cand am vazut ascensiunea ei incredibila, ajungand sa se instaleze in primele 20, cu mari sanse de progres (acum pe locul 16), ma gandeam spun, daca vreuna din fetele noastre se va putea ridica la nivelul ei, si nu daca va trece peste ea in clasament ci daca o va putea invinge in meci direct?

Prima dintre fetele noastre care a simtit valoarea americancei  fost Simona Halep, care inainte de Australian Open si chiar in primul tur de acolo s-a inclinat de doua ori.Acum la Dubai, a venit randul Soranei Cirstea sa se afle fata in fata cu fata de culoare, chiar in primul tur al marelui turneu.Sorana a avut in tribuna familia ei si acest fapt a fost de bun augur, i-a adus o stare de spirit minunata, dar si dorinta de victorie, pentru a-si face fericiti pe ai sai dar si pe noi, cei care o urmarim peste tot pe unde se afla in turnee.

Chiar daca a pierdut primul set cu 5-7 cu un final de set nebun cu 3 break-uri dar in care a servit slabut si mai facut si 5 duble greseli, Sorana nu s-a descurajat si a reusit un set doi foarte bun.Chiar daca Sloane a condus cu 3-1si servea, romanca a reusit break-ul intr-un moment foarte important si apoi s-a dezlantuit, castigand toate ghemurile pana la capat, si setul cu 6-3.Nu a mai contat cine servea, retururile au mers excelent si serviciul s-a imbunatatit. Toate cifrele statistice au aratat foarte bine, fiind superioara la toate capitolele. Sincer sa fiu nu credeam ca setul decisiv va fi castigat si mai clar, dar Sorana era pe val, si de la 2-2 a facut o serie de 4 ghemuri castigand in stil de mare campioana.

In final am notat 6 break-uri ale Soranei fata de 4 ale americancei, iar scorul general pe puncte a fost de 103-94.Superba victorie, care trebuie lasata in urma din punct de vedere emotional fiindca urmeaza un meci cu invingatoare dintre Sara Errani si Julia Goerges, care daca se castiga, Sorana se poate apropia de cel mai bun loc al carierei.