Imposibilul era posibil!

mergea si daescuCand pierzi un meci cu 9-7 in setul 5, esti foarte abatut, probabil ca nu stii imediat de ce ai pierdut si nu ai castigat, dar cu siguranta ai aratat ca ai fost acolo, ca ti-ai exprimat dorinta de a castiga si te-ai batut pentru asa.

Meciul de cupa Davis dintre Olanda si Romania disputat la Amsterdam, a continuat cu partida de dublu, in care aveam ceva de spus, chiar daca sperantele la o victorie erau foarte mici

Florin Mergea si Andrei Daescu au pornit clar cu sansa a doua, si desfasurarea primului set o demonsrtra, numai ca pe masura ce trecea timpul ei isi etalau calitatile, au pus adversarul in situatia de a se inclina si cu o mare dorinta de a nu ceda, au egalat scorul la seturi, dupa ce fusese 0-2.

Fiind doar de cateva saptamani impreuna, castigand cateva turnee minore, cei doi romani nu s-au predat, uimind asistenta, bucurand pe cei cateva zeci de romani din tribuna si pe noi deopotriva, cu atat mai mult cu cat in echipa adversa vedeam un jucator de top, Jean Julien Roger, care a fost printre primii 15 jucatori de dublu, acum aflandu-se pe 38.

Florin Mergea, clasat pe locul 205, al doilea dupa Horia Tecau, il propune si pe Andrei Daescu drept un jucator de dublu, tragandu-l dupa el, Andrei ajungand pe 355 (doar in ultima saptamana avansand 55 de locuri), cu serioase posibilitati de avansare.Uneori, poate din cauza alonjei (aproape 2 m), Andrei ne aduce aminte de Horia, si asta e important, Florin simtindu-se bine in preajma lui.

Ei au declarat ca doresc sa ajunga in prima suta (asta insemnand ca Florin isi va imbunatati cel mai bun clasament, 103 in 2008), sa conteze in turneele ATP.

Primul set s-a pierdut clar ca si scor, dar trebuie aratat ca noi am avut 3 mingi de break, dar break-ul l-au facut adversarii, unul singur, care a fost suficient. In setul al doilea am jucat de la egal la egal, facem si noi un prim break, dupa ce am pierdut unul, si impingem setul in ghem decisiv. Am remarcat soliditatea alor nostri pe serviciul lui Daescu, aflandu-ne in cea mai buna formula, cu Florin la fileu, dar si mingi de mare efect facute de acesta cand din aparare prinde tusa cu forhandul liftat, in diagonala scurta.Am si smeciat, ne-am si aparat, si i-am si silit pe olandezi sa-si dea cu rachetele una in alta…Din pacate, ghemul decisiv l-am pierdut clar, aparandu-ne prea mult, adunand abea 3 puncte.

Setul al treilea, are un aspect similar cu cel anterior, si intram in tiebreak cu inima stransa, mai ales datorita experientei la inalt nivel a lui Roger, numai ca si olandezii se aratau un pic obositi si un pic prea siguri pe ei.Treaba asta i-a costat si ne ducem pana la 6-3, cu 3 mingi de set. Baietii meritau acest set, fiinca au jucat cu convingere, pentru ei, pentru noi, demonstrandu-si reale perspective. In setul al patrulea, totul mergea din ce in ce mai bine, facem si noi un break convingator, greselile sunt tot mai rare si olandezii cedeaza, 6-3 pentru noi. S-ar putea spune ca misiunea era deja implinita, impingand meciul in decisiv, dar ai nostrii ne uimesc din nou si nu cedeaza deloc desi olandezii si-au ridicat simtitor nivelul jocului.Cum in decisiv se joaca cu 2 ghemuri diferenta, abea la 8-7 pentru olandezi se produce break-ul si se incheie setul si meciul.

Romania – Olanda 3-6, 6-7(3), 7-6(3), 6-3, 7-9 si 0-3 la general.