Inca o lectie de tenis si Simona e in semifinala la Londra

Au fost multe discutii in legatura cu sfertul de la Wimbledon dintre fosta campioana Simona Halep si tanara americanca Amanda Anisimova. Scorul inregistrat ne scuteste de prea multe comentarii, 6-2, 6-4, dupa un 5-1 in setul al doilea…A fost clar pentru toata lumea ca romanca a condus ostilitatile chiar daca la un momet dat in setul doi parea stapanita de …suficienta, lasand foarte putine sanse adversarei cu 10 ani mai tanara dar si cu 12 cm mai inalta. Daca americanii scontau o victorie scurta a Simonei dar cu seturi stranse, realitatea a fost diferita fiindca la un moment dat a fost 6-2, 5-1 si tindea sa se repete scorul de acum 2 saptamani de la Bad Homburg. Amanda a inceput sa joace in stilul “totul sau nimic” si a reusit 3 ghemuri la rand, dar in final Simona a inors ultimul ghem de la 0-40 si cu cateva servicii de clasa a inchis meciul. Nu i-au prea ajutat Amandei sfaturile primite de la Cahill (!) cu o zi inainte, diferenta de clasa era prea mare.

Avea dreptate Aga Radwanska atunci cand a declarat ca a vazut-o pe Simona aratand foarte bine, avand un foc in priviri, incercand sa joace mai agresiv (recomandat pe iarba),servind bine si putand castiga titlul!

Cota Simonei a crescut teribil, pariorii nu mai castiga mare lucru daca mizeaza pe ea, dar Simo trebuie sa fie atenta fiindca meciurile cu Ribakina din semifinala si probabil cel cu Jabeur din finala nu se compara cu nimic de pana acum.Au fost 5 meciuri, toate castigate cu 2-0 si cu foarte putine momente de slabiciune, care trebuie sa-i confere incredere dar si luciditate.

Cele doua seturi au fost identice pana la 6-2, 5-1,  si cand credeam ca meciul se termina Anisimova si-a “regasit” loviturile dar coplesita de emotia posibilei egalari la 5 a pierdut ghemul 10 in care a condus pe serviciul Simonei.Atat a putu face si cred ca s-a instalat un “complex Halep” asemanator cu cel al Paulei Badosa. Ziaristii din Serbia au declarat ca au fost hipnotizati de ceeace a avut de oferit Simona cand a revenit pe central(meciul cu Badosa) dupa 1087 de zile, asemuind-o cu Djokovic, fiindca amandoi nu lovesc de doua ori la fel si in acelasi loc, jucand un fel de sah, construind puncte luminoasa, superbe.

Asa sa fie si in urmatoarele doua meciuri, pentru ca este “prietena’’ cu istoria tenisului!