Irina Begu din nou victorioasa la Melbourne

begu bucuroasaScorul dintre Irina si Katerina Siniakova a fost 7-5, 6-4, in turul doi de la Australian Open. A fost o victorie greu de obtinut, si din cauza ca adversara s-a opus cu indarjire si pentru ca Irina nu a repetat meciul cu Kerber cand a avut lungi perioade de joc excelent. Poate si pentru ca in chiar primul turneu al anului cehoaica a castigat in fata Irinei, la Shenzhen, fata noastra a inceput greoi, apasata si de miza (victoria ar fi insemnat cea mai buna comportare la un mare slam) dar si pentru ca in memorie persista inca meciul din China.

Cehoaica si-a stapanit mai bine emotiile in debutul meciului si facand greseli mai putine decat Irina, s-a desprins la 3-0.In cele doua ghemuri servite de cehoaica Irina a avut mingi de break, dar nu a reusit sa transforme nici una si abea in ghemul 4 a facut ce trebuia, servind mai bine.Ghemul 5 a fost ghemul setului, in care am numarat 7 egalitati, dar pana la urma Irina a castigat la a 5-a oportunitate de break.Ghemul a fost lung, apasator cu reusite dar inca numarand prea multe greseli de ambele parti si jocul nu s-a legat, de parca abea acum s-a intrat pe teren. A urmat ghemul care trebuia sa aduca egalarea si chiar putea sa se faca repede, dar de la scorul de 40-0 Irina s-a chinuit sa-l castige, fiind egalata si chiar nevoita sa salveze o minge de break. A fost o lupta surda, intrerupta doar de tipetele Katerinei si de aruncarea rachetei de pamant sau lansarea mingii in gardul din spate.A fost din nou un ghem chinuitor, dar parca jocul Irinei incepe sa arate mai bine.Ghemul 7, cel atat de special si deseori decisiv, a fost din nou foarte lung desi incepe perfect pentru Irina. Ea are inspiratia sa dea un slice care a fost imediat pleznit in fileu, a urmat un altul care a avut aceeasi soarta si conduce cu 30-0, dar atinge la voleu o minge care se ducea afara si apoi desi are 2 mingi de break, este egalata si chiar nevoita sa salveze un avanatj al cehoaicei. In cele din urma, cu trei puncte la rand bine jucate, Irina face breakul si apoi castiga si ghemul ei mai ales cu ajutorul serviciului, desi cu mingile noi ea face 2 duble greseli consecutive. Lansarea mingii la serviciu tinde sa devina o problema si o incomodeaza serios, gresind apoi servicii in serie. La 5-3 romanca joaca rau un ghem in care cehoaica trebuia sa-l castige, daca mai dorea sa ramana in set.Culmea, servind pentru set Irina face un ghem foarte slab, gresind in serie, fiind egalata la 5 si jucand din nou sub presiune. Galeria romaneasca foarte zgomotoasa isi intra in rol si o incurajeaza pe favorita, ea raspunde bine si acum vedem doua backhanduri superbe, explozive, care arata diferenta de calitate dintre jucatoare. Trecusera 68 de minte (cat un meci intreg), cand Irina face breakul din finalul setului. A fost un set cu multe erori si prea putine reusite, intre doua jucatoare cu acelasi stil , care au preferat sa joace tare de pe linia de fund.De altfel, Irina a gresit de fiecare data cand a venit in fata, fie chemata fie de buna voie…

Setul al doiela incepe cum nu se poate mai bine, cu un break, apoi scorul ajunge la 4-1cu al doilea break si credeam ca totul se va termina aici, dar cehoaica foarte ambitioasa dar deopotriva de nervoasa, mai gaseste resurse sa se apropie la scorul de 4-5, dar doar atat a putu face.Setul doi se incheie cu 6-4 pentru Irina, meciul castigat, revansa luata, turul 3 atins si bucuria enorma, totul in urale puternice…

Traseul Irinei poate fi continuat fiindca urmatoarea adversara, alta jucatoare foarte tanara, nemtoaica Carina Witthoeft de 19 ani nu ar trebui sa-i puna probleme mari. Problema ramane jocul Irinei care trebui sa fie mai calma, mai linistita , fara atatea greseli nefortate, pentru a pregati cat mai bine turul 4 care sigur va fi de foc, cu Genie Bouchard sau Caroline Garcia

Sa alegem ce a fost bun din acest meci, sa dam credit serviciului care a scos-o din incurcatura in cateva randuri si reverului care a facut diferenta.Sa ne bucuram, avem o zi intreaga de relaxare si sperante, de pregatire si un nou orizont apare in fata. E si normal, daca locul 35 pe care este acum neoficial, este cel mai bun al carierei, care chiar mai poate fi imbunatatit cu 2-3 pozitii!