Irina Begu obtine o victorie senzationala cu Makarova

irina si adiDupa un meci in care nu a prea convins, cu prea multe erori, dar castigat pana la urma , Irina se afla in fata unuia dintre cele mai teribile confruntari ale anului, cu favorita 2 a turneului, gazda Ekaterina Makarova, calificata ca rezerva la Turneul campioanelor de la Singapore, adica nr.10 mondial

Victoria Irinei ne bucura imens in aceeasi masura in care era nescontata, si chiar daca rusoaicei ii statea mintea la marele turneu si la decolarea avionului, nu stirbeste cu nimic succesul excelent al romancei.

Desigur ca Irina a jucat altfel de tenis decat cel cu Donna Vekic, si tocmai de aceea felicitarile au alta insemnatate, una absolut speciala.

Irina nu a reusit sa serveasca mai bine decat adversara, fiind depasita cu 46-40 la puncte din serviciu dar a returnat foarte bine in tot meciul 36-23 si aici s-a facut diferenta.Tocmai de aceea Irina a a reusit 3 breakuri din 9 sanse fata de 1 din 2. Meciul nu a fost simplu si fost chiar lung fata de numarul redus de ghemuri si chiar susprinde faptul ca in 110 de minute s-au jucat doar 20 de ghemuri, adica o medie de peste 5 minute pe ghem.

Scorul de 6-4, 6-4 ar crea impresia unei superioritati clare, dar nu a prea fost asa, in schimb victoria este cu atat mai valoroasa.

Adversara sa din sferturi de finala se va alege dintre sarboaica Alexandra Krunic si bulgaroaica Pironkova, meci in care indiferent de adversara Irina are prima sansa.