Irina Begu pierde la simplu dar e in finala la dublu la Rio

beguIrina Begu a jucat ieri doua meciuri, in sferturi la simplu si a pierdut si in semifinala de  la dublu si a castigat.Personal mi-as fi dorit sa se intample invers fiindca reusea sa se apropie de granita dintre primele doua sute de jucatoare ca sa nu spun ca avea sanse si de mai bine. Oricum, Irina se afla pe un drum ascendent si doreste mai mult decat oricine sa revina in atentia tuturor, in elita.

Adversara Irinei, cea mai bine clasata din jucatoarele din Brazilia si a doua dupa Ormaechea (Argentina) din America de sud, Teliana Pereira nu a aratat un tenis superior, dar a castigat cu 6-4, 6-4, urmare unui efort sustinut, alergand cu incredere si returnand totul pana la greseala adversa.Culmea este ca Irina a gresit mult exact cand se afla pe punctul de a lovi decisiv, cand brazilianca era la departare de minge si astfel din punct sigur in dreptul ei se aduna la adversara. Pacat, era un meci care se putea castiga, si daca aserviciul mergea mai bine.La inaltimea sa Irina ar trebui sa aibe serviciul ca o arma de baza, dar ieri nu a fost cazul. Starea emotiva in fata finalizarii , dupa un punct bine condus, a creat multe daune si a surpat increderea.Chiar daca antrenorul o imbarbata mereu, Irina nu a depasit acest prag emotional care si alta data i-a facut probleme.

Dupa circa 2 ore Irina a intrat din nou pe teren impreuna cu partenera sa argentinianca Maria Irigoyen, pentru a se confrunta cu cehoaicele Zahlavova- Strikhova si partenera Monicai Niculescu, Klara Zakopalova.Sa fim realisti, sansele latinelor erau mai mici decat ale slavelor, care mai obisnuite una cu alta si mai rutinate erau favorite. Probabil ca asta a fost si concluzia din subconstientul lor, doar ca nu au reusit decat in rare ori sa fie superioare. Primul set a fost castigat usor de Irina si Maria cu 6-2, dar debutul celui de al doilea le-au aratat pe cele doua “Z” hotarate sa recupereze.Au condus cu 3-1, dar s-au vazut egalate la 4, la 5, cand Irina si Maria au facut break-ul care trebuia sa fie decisiv. Tracul fetelor “noastre” a blocat sansa de castig si s-a ajuns in tiebreak, unde cehoaicele au castigat cu 7-5.Asadar in loc de meci castigat s-a jucat si supertiebreak-ul care nu este loterie precum punctul decisive la alegere sau uneori si tiebreak-ul, fiindca se joaca pana la 10 puncte, iar atunci cand se incheie la doar doua puncte diferenta este cam cat o jumatate de set. Maria si Irina au condus cu 2-1, au fost apoi depasite cu un punct, iar la 7 s-a consemnat egalitatea, la fel si la 8. Jocul pe muchie de cutit parea sa favorizeze pe Klara si Barbora dar Irina si Maria  au facut mingea de meci si pe serviciul adversarelor au inchis partida.Minunata victorie care le face pe invingatoare sa joace cu trofeul pe masa cu sudafricana Chanelle Scheepers si suedeza JohannaLarsson si cred ca sansele la victorie sunt egale.