Irina Begu s-a calificat in semifinala la Acapulco

Irina Begu s-a calificat in semifinale la AcapulcoSferturile de finala ale turneului de tenis feminin de la Acapulco, au programat si intalnirea dintre romanca Irina-Camelia Begu si slovaca Magdalena Rybarikova. Partida se anunta interesanta, doar si pentru faptul ca slovaca o eliminase in primul tur pe Alexandra Dulgheru.

Favorita a intalnirii, Irina fiind pusa in garda de forma buna in care se gasea Magdalena, a jucat inca de la inceput cu gandul de a se pune la adapost de orice neplacere si a condus ostilitatile in permanenta. A castigat primul set cu 6-1, dar nu a mai repetat greseala Alexandrei, care dupa un set castigat fara probleme a cedat initiativa. Irina a fost expeditiva si facand mereu cate 2 puncte pana ce slovaca facea doar unul, a reusit sa incheie si al doilea set la fel de clar, cu scorul de 6-2.

Cifrele statistice sunt edificatoare, romanca fiind superioara la toate capitolele, realizand un procent de 79% la returul pe al doilea serviciu al adversarei, ceeace explica obtinerea a 6 break-uri.Din totalul de 99 de puncte jucate, Irina a castigat 63, asa ca scorul net este explicabil.

In semifinala, Irina se va afla fata in fata cu italianca Flavia Pennetta, o jucatoare cu mare experienta, capabila de orice rezultat in fata oricui, dar anul acesta a aratat destule fluctuatii de forma. Deocamdata aflata pe locul 29, italianca a stat multe saptamani pe locul 20, mai ales urmare finalei de la Auckland., unde a trecut si de Sorana Cirstea intr-un meci foarte disputat.

Sa credem in sansa Irinei si sa fim cu totii optimisti.