Irina Begu si Alexandra Cadantu in finala la Fes

titi cadantuDupa ce i-au netezit calea Simonei spre finala de la Fes, direct si indirect, Alexandra si Irina s-au calificat si ele in finala de dublu, fiind doar la un pas de prestigiosul trofeu. In semifinala, dupa thrillerul din sferturi cand au castigat cu 16-14 supertiebreak-ul decisiv, fetele noastre le-au intalnit pe gemenele din Cehia, surorile Kristyna si Karolina Pliskova, pe care le-am urmartit pe viu anul trecut la Bucuresti. Atunci nu au prea impresionat, poate doar prin inaltimea lor si prin faptul ca una dintre ele era stangace (Kristyna) si cealalta juca cu dreapta. Peste ele a trecut aproape un an si la acesta varsta, sub bagheta tatalui, au progresat destul de mult, aparand pe tabloul principal la dublu si in turnee mari. Fiindca programul lor este eminamente comun, vor juca mult impreuna si cu siguranta ca veti mai auzi de ele.

Fetele noastre dupa ce cred ca au avut mici cosmaruri in visele din noaptea trecuta, si-au spus ca trebuie sa mai scuteasca din neuronii arsi gratuit si trebuie sa castige simplu, clar, conform cu faptul ca sunt mai experimentate de prin turnee mai puternice.

Nici de data aceasta nu au avut parte de un meci linistit, desi au castigat primul set cu 6-4, dupa ce si-au asigurat un break chiar in primul ghem al meciului. Recunoasc ca victoria s-a conturat mai greu decat as fi crezut, dar setul este set si oferea mai mult calm.

irina begu

Setul al doilea, care nu avea sa fie si ultimul, este inceput de cehoaice, care au condus mereu, noi am egalat mereu, dar doar pana la 4-4, cand adversarele au realizat doua ghemuri si au echilibrat balanta meciului.

Nu era deloc de dorit, si intram din nou intr-un supertiebreak, dar daca tot a fost sa fie, incercam sa il imaginez ca pe o specialitate romaneasca.Cu inima cat un purice, am numarat multe puncte in dreptul nostru si doar pe jumatate in dreptul “Pliskovelor”, si asa ajungem la 8-2, 9-4, cu 5 mingi de meci. Chiar daca venea si tatal cehoaicelor pe teren, nu se mai putea face nimic decat eventual vreun punct in plus, care vine, 9-5 pentru noi, cand scorul punctelor la general era 62 la 62! A fost sa urmeze ultimul punct, pe serviciul nostru si finala este atinsa!

Frumos succes, incurajator si pentru viitor…