La  Birmingham finala a fost interzisa pentru romance…

Resusitele din cele 3 tururi, atat pentru Simona cat si pentru Sorana, ne indreptateau sa speram la o finala romaneasca, ceeace ar fi insemnat o excelenta performanta pentru tenisul romanesc. N-a fost sa fie fiindca atat Simona cat si Sorana au fost invinse de jucatoare mai slab cotate, dar ce este normal in tenisul feminin? Sorana a castigat primul set cu 6-4, dar in continuare a disparut din joc pierzand setul urmator cu 1-6, iar in decisiv sa recunoastem ca chinezoaica Shuai Zheng a fost mai calma si s-a impus in tiebreak desi la un moment dat Sorana dadea impresia ca poate castiga. Pe terenul alaturat jocurile au mers invers fiindca brazilianca Hadad Maia in mare forma in acest sezon a castigat primul set cu 6-3 si cum Simona parea ca are probleme cu gleznele, alunacand urat de 2 ori in cateva minute,  era de asteptat sa aibe un set doi dificil.N-a fost asa fiindca romanca a luat setul al doilea cu 6-2 si parea ca este superioara. Din pacate, Simo a uitat frecvent ca adversara sa e stangace si are o dreapta ucigatoare (sa nu uitam ca are 185 cm inaltime si peste 75 de kg), si insista sa se dueleze cu forehanduri cros, care o dezavantajau. Chinul ei era evident, laudabila era si dorinta ei de a lupta, doar ca finalmente s-a inclinat gresind mai mult, multe erori fiind fortate de adversara. si de incapatanarea ei de a continua o tactica gresita. A fost un meci care se putea castiga, dovada ca a servit 5 asi(fata de 3) a facut doar 3 duble greseli(fata de 7) si a puctat de 88 de ori fata de 87 cate a facut invingatoarea…

Asa se face ca finala mult visata nu s-a mai produs dar macar sa-si revizuiasca greselile, Simo sa fie mai agresiva, iar Sorana mai putin haotica. Ambele au ocazia ca la Londra sa-si arate adevarata valoare.