La Melbourne, Horia si Florin sunt adversari in sferturi

mergea si tecauDa , este adevarat, cei doi supercampioni romani vor sta fata in fata in meciul care are miza trimiterea in semifinala marelui slam!Amandoi au avut meciuri grele, dar le-au depasit, chiar daca adversarii erau de-ai locului sau gigantii, am vrut sa spun gemenii Bob si Mike Bryan, favoritii 1 de un deceniu…

Horia Tecau si Julien Rojer erau favoriti ai hartiei in fata cuplului americano-australian Eric Butorac si San Groth desi chiar s-au vazut condusi cu un set.Trebuia luat totul de la incepu, fara greseala, dar echilibrul din partida nu promitea nimic.In cele din urma, experienta mai mare a baietilor nostri a facut ca seturile urmatoare desi au intrat ambele in prelungiri sa fie adjudecate de Horia si Julien cu scorul de 7-5 si 7-6(5).Era chiar pacat ca Horia sa nu avanseze si sa nu fie prezent la intalnirea cu Florin, care se pregatea sa intre pe teren, chiar daca putine lucruri il prevesteau invingator. Ei bine, meciul a fost controlat cap-coada de Florin si Dominic, fiindca nici o clipa nu s-au simtit inferiori, ba chiar acele putine lucruri in care se puteau ancora pentru a castiga au fost decisive. Ei au facut tot posibilul sa fie agresivi, sa atace, fiindca daca ii lasau pe gemeni sa-si faca jocul, era grav.Florin si Domonic au servit mai bine (48-43 cu 9 asi), dar mai ales au returnat excelent facand 20 de puncte fata de 16 si procurandu-si 7 oportunitati de break si transformand 2 dintre ele.Cu 68-59 la puncte per total, victoria a fost meritata si de necontestat. Se poate spune ca adaca Florin a fost atacant, Horia a fost mai mult aparator.Horia si Julien au reusit doar 35 de winere fata de 52 ale adversarilor,dar jucand atent, exact, au castigat meciul la retur cu 36-23, si au avut 9 mingi de break fata de doar 5.Acestea denota si omogenitatea cuplului nostru, care mai lucizi si mai stapani pe ei in final si-au castigat dreptul de a juca sfertul de finala.

Iata cum Australia va fi martora calificarii unui roman in semifinala, fie Horia fie Florin, as spune intr-un meci aparare-atac, in care jocul de mijloc va lipsi, spre deliciul spectatorilor si frumusetea tenisului

Multe felicitari Horia si Florin, si iata cum in saptamana a doua avem 3 tenismeni calificati, iar o semifinala e sigura. Aus Open este foarte prietenos cu tenismenii romani.

In mod special o felicitare din suflet pentru Florin care astazi serbeaza ziua de nastere. Tenisul romanesc e mandru cu tine!