La mixt Sorana pierde dar Horia reuseste victoria

anna lenaDe multa vreme Sorana Cirstea nu a mai jucat dublu mixt, dar iata ca acum s-a hotarat si a avut ca partener pe David Marrero , spaniolul care si la dublu baieti este foarte valoros, ramanand inca in turneu. Adversarii lor au fost taivaneza Su Wei Hsieh si danezul Frederik Nielsen, nimeni altul decat cel care alaturi de Marray au castigat Wimbledonul anul trecut in fata lui Horia si Robert.Nu stim cine si cum a facut diferenta atunci cand a fost, adica in setul al doilea, dar iata ca Sorana si David parasesc terenul invinsi.Primul set s-a incheiat la tiebreak  cu 7-5,  pentru adversari, iar setul doi a fost castigat tot de acestia cu 6-4.Echilibrul a fost destul de pregnant doar ca cine a facut punctele decisive a castigat. Sorana paraseste cu fruntea sus Roland Garrosul, chiar daca asa cum a afirmat zgura nu este suprafata sa favorita.Ea a castigat doua meciuri la Kiki Bertens si la Johana Larsson si a fost eliminata de cea mai buna tenismena alumii, Serena Williams.Tot la capitolul plus se poate inscrie si setul castigat la dublu fete impreuna cu Ayumi Morita in fata campioanelor cehe Lucie Hradecka si Andreea Hlavackova.

Meciul dintre Anna Lena Groenefeld ( vezi foto) si Horia Tecau impotriva francezilor Julie Coin si Nicolas Mahut a prilejuit romanului o mica si palida consolare , luandu-si revansa in fata lui Mahut pentru infrangerea de la dublu baieti.Sigur ca Anna Lena l-a ajutat mult, ea fiind proaspata si fara vreun motiv de a fi abatuta, dar nici asa meciul nu a fost o formalitate fiindca s-a intrat in supertiebreak.

Dupa un prim set castigat de Anna si Horia fara prea multe eforturi cu 6-3, francezii purtati pe aripile entuziasmului spectatorilor au egalat castigand clar cu scorul de  6-1.Acel longtiebreak a fost castigat de justete de cei mai experimentati cu 10-5 si astfel Anna si Horia au acces in turul doi, unde se vor intalni cu sudafricanca Natalie Grandin si slovacul Filip Polasek si ar putea sa-i invinga.Trebuie spus ca favoritul 1 Lindstedt ( cu Mirza) si al doilea Mirnyi ( cu Vesnina) au pierdut din start, deci fiecare partida este aprig disputata.

Bine ca am mai facut o victorie si acum scorul este 2-5 cu restul lumii, si asa va si ramane fiindca partida lui Hanescu se pare ca se va amana.E bine, e rau? Putea linistit sa fie 4-3 pentru noi, daca Irina, daca Florin, daca, daca…