La revedere Miami, poate la anul…

564775-sorana-carsteaSorana Cirstea a incheiat parcursul de la Miami, tocmai cand credeam ca va reusi sa avanseze, asta datorita excelentei impresii lasate la ultimul meci ( 6-4, 6-0 cu Angelique Kerber) si pentru ca adversara era socotita mai usor de abordat. Intradevar Jelena Jankovic nu a impresionat cu nimic in ultima vreme (aici socotim si o buna parte din anul trecut) si parea usor depasita de evenimente.Desigur afirm acest lucru in cunostinta de cauza, ca despre o fosta lidera mondiala de la care inca sunt asteptate reconfirmari, si nu ca si cand JJ nu a ramas o excelenta jucatoare.Experienta sa la nivel inalt o plaseaza mereu in randul outsiderilor, oricand gata de un rezultat surpriza.De cealalta parte Sorana a aratat un tenis foarte performant si speram cu totii sa repete meciul cu nemtoaica.Nu s-a intamplat asa pentru ca sarboaica a stiut cum sa o joace, dar mai ales pentru ca Sori  s-a aratat mai nervoasa si asta pentru ca serviciul nu i-a mers deloc.Cum altfel putem concluziona daca in primul set a facut doar 17 puncte din 41 de servicii si evident ca si-a pierdut toate ghemurile proprii, iar in al doilea set a facut 19 puncte din 44 servicii? Dupa ce a incasat un 6-0, Sorana s-a miscat mai bine si a condus cu 3-1 avand si o minge de 4-1, pe care din nefericire nu a facut-o.Poate ca daca se putea impune in setul doi, lucrurile ar fi stat altfel.Sarboaica a egalat si nu a mai putu fi oprita , castigand si setul doi cu 6-4. A fost un set cu 7 break-uri din 10 ghemuri disputate si a aratat mai mult echilibru.

Jankovic s-a declarat foarte fericita pentru victorie pe care a socotit-o “mare” si crede ca a facut un meci foarte bun pentru ca a resusit sa intoarca loviturile Soranei si apoi sa preia controlul. Ea a considerat ca a reusit sa se concentreze inca de la prima minge ( i se intampla destul de rar!) si este foarte incantata de acest fapt.Daca pana atunci meciurile dintre cele doua fete au fost mereu foarte disputate acum Sorana nu a reusit un meci bun si poate fi necajita fiindca avea posibilitati de acces in semifinala.

A fost un meci, doar un meci si tenisul Soranei merge mai departe si asteptam din nou confirmarea valorii sale pentru a intra pentru inceput in primele 20 de jucatoare si dupa aceea mai ..visam.