La Timisoara s-au stabilit jucatoarele calificate pe tabloul principal

Pe terenurile de la Dyadora din Timisoara, s-au stabilit fetele care s-au calificat pe tabloul principal. Favoritele au avut castig de cauza in finalele calificarilor, doar in doua meciuri din 8 s-a disputat set decisiv si doar un meci a fost cu adevarat disputat.

Romanca Ene Cristina a pierdut in fata olandezei Elke Tiel in cel mai frumos meci al zilei cu 4-6, 6-3, 4-6 si daca nu ar fi fost excesiv de nervoasa pe final, rezultatul putea fi altul. Este adevarat ca olandeza a avut ceva noroc in ultimele doua ghemuri, dar a si jucat bine. Cristina si-a iesit din minti cand adversara sa a dat de 3 ori cu rama si a facut punct! Ea a dat o minge liftata pe mijlocul terenului si olandeza s-a repezit sa o fructifice dar nu numai ca a dat cu rama dar a si scapat racheta din mana, undeva spre lateral.Dupa ce si-a dat seama unde este racheta s-a repezit, a luat-o in mana si tocmai acolo a venit mingea Cristinei, asa ca Elke a mai dat o rama, mingea s-a dus in sus, suficient tmp pentru a se repezi la fileu, unde vine o puternica lovitura si mai mult din reflex se apara, loveste din nou cu rama si mingea cade dincolo de fileu si aproape ca nu mai sare. Mai rar astfel de punct, dar cred ca orice adversara se exaspera de astfel de sansa, mai ales ca totul se petrecea la scorul de 5-4 pentru olandeza…

In celalalt meci jucat pe durata a trei seturi, Simona Ionescu (vezi foto) a invins-o pe Gabriela Porubin din Moldova cu 6-1, 3-6, 6-1, facandu-si viata grea dupa un set prea lejer.

S-au mai calificat pe tablou sarboaica Elisabeta Bauer, frantuzoaica Lea Tholey, slovaca Victoria Malova, bosniaca Anita Husaric, unguroaica Eszter Palinkas si italianca Sara Castellano

Maine o vom vedea la lucru si pe favorita 1, Andreea Cristina Mitu, pe Patricia Tig in meciul cu olandeza Tiel dar si pe Alexandra Damaschin sau Diana Marcu, ultima jucand cu Simona Ionescu.

Tineretea este cuvantul de ordine in acest turneu, si tenisul are numai de castigat.